21.3 C
Bratislava
pondelok, 2 októbra, 2023
Home Komodity Výrazný pokles produkcie ropy v členských štátoch OPEC

Výrazný pokles produkcie ropy v členských štátoch OPEC

Dobrá správa: Príroda si opäť vydýchne. Arabské kráľovstvo dodržalo sľub a výrazne zredukovalo ťažbu čierneho zlata. Produkcia ropy v členských štátoch OPEC za minulý mesiac prudko klesla.

VIEDEŇ: Produkcia ropy v rámci Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) prudko klesla. Stalo sa tak z dôvodu, že Saudská Arábia výrazne znížila ťažbu ropy, aby podporila pokles nadbytočných skladových zásob tejto komodity vo svete.

Prieskum analytikov zaznamenal výrazný pokles produkcie tejto organizácie v januári roka 2021. Vtedy produkcia klesla presne o 920-tisíc barelov (1 barel = 159 litrov) denne. To predstavuje najnižšie zníženie za posledných osem mesiacov, na 24,87 milióna barelov denne. Arabské kráľovstvo svoj sľub dodržalo a zredukovalo ťažbu o takmer 1 milión barelov denne. To predstavuje zhruba 11 %.

Organizácia OPEC spolu s partnermi z aliancie OPEC+ obmedzuje dodávky tohto čierneho zlata už od vypuknutia pandémie. Faktom je, že práve tá postavila trh pred otázku výrazného poklesu dopytu po rope. V snahe znížiť nadbytok tejto komodity prisľúbila Saudská Arábia, že počas februára a marca dôjde k ďalšiemu zníženiu ťažby z jej strany nad rámec svojich kvót.

A to sa oplatilo! Ceny ropy sa oživili na predkrízovú úroveň, čo je nad 60 USD (49,78 €) za barel.

Práve dnes zasadne Aliancia OPEC+ pozostávajúca 23 členov, aby rozhodla o otázke zmiernenia niektorých opatrení v apríli. Očakáva sa, že k dohode o znížení dodávok na trhy o 7 miliónov barelov pribudne ešte pol milióna barelov denne. Takisto je pravdepodobné, že Rijád potvrdí vypršanie platnosti svojho dodatočného limitu, ktorý sa vzťahuje na ťažbu vo výške takmer 1 milión barelov.

Čo na to ostatní?

Popredný producent aliancie OPEC, Rusko, presadzuje zvyšovanie ťažby ropy. Saudská Arábia je však o niečo opatrnejšia. Varuje pred krehkým dopytom a už spomínanými vysokými skladovými zásobami ropy.

Zdroj:

SME.SK, 2021. Produkcia ropy v členských štátoch OPEC minulý mesiac prudko klesla. [cit. 2021-03-02]. [online]. Dostupné na: https://ekonomika.sme.sk/c/22608602/produkcia-ropy-v-clenskych-statoch-opec-minuly-mesiac-prudko-klesla.html

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments