13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Komodity Ceny ropy: Brent sa šplhá čoraz vyššie, nezaostáva ani WTI

Ceny ropy: Brent sa šplhá čoraz vyššie, nezaostáva ani WTI

Obdobie rastu cien ropy trvá už dlhšiu dobu. Tento týždeň ale ropa zaznamenala významný nárast cien, k čomu prispel aj pokles zásob v USA. To signalizuje vysoký dopyt po palivách v najväčšej ekonomickej veľmoci sveta.

V stredu pokračovali ceny ropy vo svojom raste. Tento trh podporili aj zásoby ropy v Spojených štátoch, ktoré sú momentálne na poklese. Táto informácia mala na trh väčší vplyv ako samotná dramatická situácia pandémie Covid – 19 v Indii.

Správy Amerického ropného inštitútu (API) v utorok 4. 5. informovali o poklese zásob ropy Spojených štátoch, pričom do 30. apríla to bol pokles o 7,7 milióna barelov (1 barel = 159 litrov). Pokiaľ sa tieto informácie od API ukážu ako pravdivé, bude to predstavovať viac než trojnásobne väčší pokles zásob ropy, ako predpokladali analytici.

„Ak sa údaje API potvrdia, znamenalo by to najväčší týždenný pokles zásob od konca januára,” uviedol analytik Commonwealth Bank, Vivek Dhar. Údaje z USA majú momentálne na trhy väčší vplyv než situácia v Indii. Tá za posledných 24 hodín zaznamenala nový rekord vo zvýšení počtu obetí na ochorenie COVID-19 o 3780. Ako ale uviedli analytici z ING Economics, ak by situácia v Indii viedla k celonárodnému lockdownu, odrazilo by sa to na trhu výraznejšie.

Ceny čierneho zlata naďalej rastú

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v júli dosiahla do 7.35 h SELČ 69,47 USD (57,79 eura) za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to znamená nárast o 59 centov. Počas obchodovania sa dostala na 69,78 USD/barel. To predstavovalo 7-týždenné maximum.

Aj americká ľahká ropa WTI s júnovým kontraktom zaznamenáva úspech. Jej cena dosiahla 66,26 USD za barel. Ak to porovnáme s predchádzajúcou uzávierkou predstavuje to nárast o 57 centov. Krátko predtým zaznamenala 66,58 USD/barel, najvyššiu úroveň od 8. marca.

Zdroj

ZOZNAM.SK, 2021. Ceny ropy v pondelok vzrástli. [online]. [cit. 2021-05-04]. Dostupné na: https://openiazoch.zoznam.sk/cl/211724/Vyrazny-pokles-zasob-v-USA-zvysil-ceny-ropy-cena-Brentu-sa-posunula-k-USD

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments