-2.8 C
Bratislava
piatok, 8 decembra, 2023
Home Komodity Ropa mieri nadol, čo sa deje?

Ropa mieri nadol, čo sa deje?

Začiatok nového decembrového týždňa priniesol so sebou pokles cien ropy, ktoré pokračovali aj dnes. V dnešnom článku vám prinášame najnovší prehľad cien tejto komodity na trhu.

Záver pondelkového obchodovania (13. 12.) sa niesol v znamení mierneho poklesu cien, ktoré pokračovalo aj dnešný deň. Nálada na trhu bola ovplyvnená aj zvýšeným počtom infikovaných osôb novým variantom koronavírusu v Európe a v Ázii, kde sa vlády rozhodli prijať striktnejšie opatrenia.

Ako to vyzerá na trhu?

Severoamerická ropná zmes Brent s dodávkou vo februári zaznamenala do 7.10 h SEČ úroveň 74,33 USD (65,91 eura) za barel. Pokiaľ by sme to chceli porovnať s jej predchádzajúcou uzávierkou, znamená to pokles o 6 centov.

Inak sa nedarilo ani americkej ľahkej rope WTI s dodávkou v januári. Jej cena dosiahla hodnotu 71,17 USD/barel. Ide tak o pokles o 12 centov.

Analytik zo spoločnosti OANDA, Edward Moya, opísal súčasnú situáciu nasledujúcimi slovami: „Šírenie vírusu naprieč Európou je horšie, než sa pôvodne očakávalo a ak sa vezme do úvahy očakávané stretnutie rodín počas vianočných sviatkov, vyhliadky vývoja situácie na najbližší mesiac nie sú práve optimistické.” 

Omikron prevzal vládu

Momentálne sa vo svete rozmohol nový variant vírusu COVID-19 s názvom omikron. Mnohé vlády sa preto rozhodli sprísniť opatrenia na zamedzenie šírenia omikronu, medzi ktoré patrila aj tá britská či nórska. Okrem toho viedol opätovný nárast pozitívnych prípadov koronavírusu v čínskej ekonomickej provincii Če-ťiang k opätovnému rozhodnutiu zaviesť karanténu. Zároveň sa v tejto silnej strategickej provincii pozastavila výroba vo viacerých podnikoch a došlo tiež k obmedzeniu letov.

Zdroj:

ZOZNAM.SK, 2021. Ceny ropy mierne klesli. [online]. [cit. 2021-12-14]. Dostupné na: https://openiazoch.zoznam.sk/cl/219005/Ceny-ropy-mierne-klesli

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments