13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Komodity Čína: Spotrebiteľské ceny rýchlo rastú, tie výrobné sa ale spomalili

Čína: Spotrebiteľské ceny rýchlo rastú, tie výrobné sa ale spomalili

V novembri 2021 sa rast spotrebiteľských cien v Číne významne zrýchlil. Bolo to v dôsledku oživenia cien potravín. Výrobné ceny ale naopak zaostávali.

November priniesol so sebou aj výrazný rast spotrebiteľských cien v Číne. Vplyv na to malo oživenie cien potravín. Na druhej strane stratili výrobné ceny na tempe. Vyplýva to z oficiálnych údajov Čínskeho štatistického úradu.

Spotrebiteľské ceny rýchlo narastajú, výrobné nie

V druhej najväčšej svetovej ekonomike vzrástol index spotrebiteľských cien v novembri o 2,3 %. Bolo to po zvýšení o 1,5 % v októbri podľa slov Čínskeho národného štatistického úradu. Tento výsledok ale pokrivkával za odhadmi ekonómov. Tí očakávali infláciu na úrovni 2,5%.

Ceny v Číne zaznamenali v novembri 2021 nárast o 1,6 %. Tým zvrátili pokles v októbri, ktorý predstavoval 2,4 %. Čerstvá zelenina pritom preukázala významný skok o 30,6 %. Ceny spotrebného tovaru sa zároveň zvýšili o 2,5 %.

Naopak, jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa nestále ceny potravín a energií, sa ale minulý mesiac spomalila na 1,2 % z 1,3 %. Tieto obavy z inflácie ale s veľkou pravdepodobnosťou neodradia Čínsku ľudovú banku od ďalšieho uvoľňovania svojich opatrení. To vrátane zníženia sadzieb. Toto tvrdenie vyplýva zo slov analytikov.

Výrobné ceny v ázijskej krajine v novembri stúpli medziročne o 12,9 %, čo ukázali separátne údaje štatistického úradu. To ale predstavovalo miernejšie tempo ako v októbri, keď sa zvýšili o 13,5 %. Podľa predpovedí ekonómov sa ich rast spomalí ešte viac, a to na 12,6 %.

Analytici ďalej predpovedajú, že by ceny čínskych výrobkov mali v nadchádzajúcich mesiacoch pokračovať v klesaní. Hoci by variant omikron mohol viesť k ďalším problémom v dodávateľských reťazcoch, mohol by tiež potlačiť ceny ropy smerom nadol.

Zdroj:

ZOZNAM.SK, 2021. Rast spotrebiteľských cien v Číne sa v novembri zrýchlil, výrobných sa spomalil. [online]. [cit. 2021-12-09]. Dostupné na: https://openiazoch.zoznam.sk/cl/218827/Rast-spotrebitelskych-cien-v-Cine-sa-v-novembri-zrychlil-vyrobnych-sa-spomalil

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments