-2.2 C
Bratislava
piatok, 8 decembra, 2023
Home Komodity Inflácia znehodnocuje úspory, čo by preto mali o nej Slováci vedieť?

Inflácia znehodnocuje úspory, čo by preto mali o nej Slováci vedieť?

Nárast spotrebiteľských cien, na ktorý má vplyv súčasná situácia, pociťuje až tretina Slovákov. Ďalších 28 % považuje zdražovanie tiež za problém, ktorý ohrozuje ich rodinný rozpočet. Na čo by sa preto mali Slováci podľa prieskumu pripraviť?

Aktuálny nárast cien vníma až tretina Slovákov, pričom ďalších 28 % to vníma ako hrozbu pre svoje rodinné financie. Faktom ale ostáva, že voči tomu sa nebránia dostatočne účinne, čo ukázal aj najnovší prieskum verejnej mienky uskutočnený agentúrou Ipsos v spolupráci so spoločnosťou CapitalPanda. Zúčastnilo sa ho 315 respondentov zo Slovenska a tiež 315 z Českej republiky.

Aké boli výsledky?

Z prieskumu vyplynulo, že približne 64 % slovenských respondentov sa stavia voči budúcemu vývoju skepticky. Ich očakávania sú, že inflácia v roku 2022 ešte porastie. Na druhej strane ale nie sú pred ňou dostatočne ochránení. Podľa realizátorov prieskumu vyzerá situácia nasledovne: „Napríklad tretina si ukladá úspory na sporiaci účet s úrokom blízkym nule a vyše 13 % využíva investičné životné poistenie, ktoré pre vysoké poplatky prináša len minimálne zhodnotenie.”

Okrem toho prieskum zaznamenal, že osem z desiatich Slovákov je stotožnených s tým, že im inflácia v budúcom roku zníži príjem. Takmer 34 % síce počíta s nárastom platu, ale v menšej miere ako inflácia. Z výsledkov ďalej vyplýva, že tretina respondentov, by mala dostávať výplatu bez zmeny. To znamená, že reálny príjem sa im zníži o mieru inflácie. Ďalších 9 %očakáva pokles príjmu.

Na čo sa, naopak, môžeme tešiť?

Dobrou správa ale ostáva, že investície do podielových fondov a akcií zaznamenávajú nárast. Alarmujúce je ale to, že dve tretiny sa proti inflácii nijako nechránia. To znamená, že im zdražovanie bude z úspor ukrajovať aj budúci rok. Realizátori prieskumu dodali: „Okrem toho sú Slováci, ktorí chcú svoje úspory ochrániť, stále pomerne konzervatívni pri investovaní svojich voľných finančných prostriedkov.”

A na záver ešte jedna zaujímavosť: Prieskum tiež odhalil, že Slováci veria kryptomenám viac, ako ich západní susedia. Svoje úspory do nich investuje 11,4 % slovenských respondentov, ale len 5,9 % českých.

Zdroj:

ZOZNAM.SK, 2021. Inflácia znehodnocuje úspory, Slováci sa tomu nebránia dostatočne. [online]. [cit. 2021-12-06]. Dostupné na: https://openiazoch.zoznam.sk/cl/218678/Inflacia-znehodnocuje-uspory-Slovaci-sa-tomu-nebrania-dostatocne

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments