-2.2 C
Bratislava
piatok, 8 decembra, 2023
Home Komodity Zlato aj striebro stúpajú na hodnote

Zlato aj striebro stúpajú na hodnote

Okrem ropy sa v tomto období mimoriadne darí aj vzácnym kovom a predovšetkým zlatu, ktoré vzbudilo v piatok 14. 5. veľký záujem investorov. Rastúce ceny tejto komodity podporil predovšetkým oslabujúci sa americký dolár.

Ceny zlata minulý piatok pokračovali vo svojom raste z predchádzajúceho dňa. Dôvodom na podporenie cien bol oslabený dolár. Vyhlásenia niektorých predstaviteľov americkej centrálnej banky (Fed) pomohli zmierniť obavy, že by banka v blízkom čase mohla začať sprísňovať menovú politiku.

Dolár klesá, zlato stúpa

Dolárový index v piatok klesol o viac než 0,5 % na 90,28 boda. K tomuto javu prispela aj správa o nečakanej stagnácii maloobchodných tržieb v USA. Tá znížila pravdepodobnosť, že by Fed v dohľadnom čase sprísnila menovú politiku.

Keď ide karta

Júnový kontrakt na zlato na komoditnej burze Comex v piatok stúpol o 14,10 USD alebo o 0,8 % na 1838,10 USD (1516,21 eura) za uncu (31,1 gramu). To bola najvyššia uzatváracia cena zlata približne za tri mesiace. Za celý uplynulý týždeň si kontrakt polepšil približne o 0,4 %.

Nezaostáva ani striebro

Okrem zlata zaznamenáva úspechy aj ďalší vzácny kov, striebro. Júlový kontrakt na túto komoditu v piatok vzrástol o 0,306 USD alebo o 1,1 % na 27,365 USD za uncu. Júlový kontrakt na meď naopak klesol o 0,8 %.

Záver

Pokiaľ situácia z minulého týždňa vydrží, môžeme sa tešiť na pozitívnu korekciu. Ak by ale došlo k menším prienikom cien týchto drahých kovov, mohlo by to vydláždiť cestu smerom k hlbšiemu poklesu.

Zdroj:

ZOZNAM.SK, 2021. Ceny zlata v piatok vzrástli. [online]. [cit. 2021-05-18]. Dostupné na: Ceny zlata v piatok vzrástli | oPeniazoch (zoznam.sk)

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments