WHO: Pandémia Covid-19 nie je ešte ani zďaleka za nami

0
116

Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že pandémia sa ešte ani zďaleka neskončila a bolo by veľkou chybou myslieť si, že áno. 

Na pondelňajšom 74. svetovom zdravotníckom zhromaždení generálny riaditeľ WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, uviedol, že každá krajina domnievajúca sa, že pandémia skončila, robí obrovskú chybu.

„Realita je taká, že pred ukončením tejto pandémie je ešte veľa práce,“ uviedol pre CNN. 

„Sme veľmi radi, že počet prípadov a úmrtí naďalej globálne klesá, ale bolo by fatálnou chybou, keby si ktorákoľvek krajina myslela, že nebezpečenstvo pominulo,“ dodal.

Tedros uviedol, že členské štáty by sa mali zaviazať k dosiahnutiu cieľov minimálne 10 % populácie zaočkovanej do septembra a 30 % do konca roka 2021. Dodal, že východiskom z pandémie sú „na mieru šité a konzistentné“ opatrenia v oblasti verejného zdravia a spravodlivé očkovanie.

„Jedného dňa, dúfajme, že čoskoro, bude pandémia za nami. Psychologické jazvy ale zostanú už navždy pre tých, ktorí stratili svojich blízkych, pre zdravotníckych pracovníkov, ktorí museli pracovať za hranice svojich schopností a pre milióny ľudí všetkých vekových skupín konfrontovaní s mesiacmi osamelosti a izoláciou,“ uviedol.

WHO uvádza, že na celom svete bolo 169 597155 prípadov ochorenia Covid-19 a 3 530 582 úmrtí. K 27. máju bolo podaných 1 546 316 352 dávok vakcíny.

Zdroj:

COMPLEX, 2021. WHO Says Assuming Danger From Pandemic Has Passed Would Be ‘Monumental Error’. [online]. [cit. 2021-06-02]. Dostupné na: https://www.complex.com/life/world-health-organization-danger-passed-monumental-error

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here