21.5 C
Bratislava
utorok, 3 októbra, 2023
Home Správy zo sveta WHO ohľadom COVID-19: Zdá sa, že variant omikron sa šíri rýchlejšie ako...

WHO ohľadom COVID-19: Zdá sa, že variant omikron sa šíri rýchlejšie ako delta

„Novoobjavený variant koronavírusu, omikron, sa pravdepodobne šíri rýchlejšie ako variant delta,” uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v technickom prehľade a dodala, že vakcíny môžu byť proti nemu menej účinné.

„Omikron sa v Južnej Afrike šíri rýchlejšie ako variant delta,” uviedla WHO s odvolaním sa na predbežné dôkazy.

Najnovší výskum zverejnený Agentúrou pre zdravotnú bezpečnosť Spojeného kráľovstva prišiel v piatok s novým zistením. To hovorí, že úplný dvojdávkový očkovací cyklus mal menší účinok proti symptomatickej chorobe pri vakcíne omikron ako pri pôvodnom kmeňom COVID-19 alebo variantom delta.

WHO ale uviedla, že stále existujú veľmi obmedzené údaje o účinnosti vakcíny pre omikron. Zároveň nejestvuje dostatok informácií o tom, aký závažný je nový variant.

Zatiaľ čo juhoafrickí vedci uviedli, že existujú určité náznaky, že omikron predstavuje menšie riziko ako variant delta a väčšina prípadov v EÚ je mierna, „nie je jasné, do akej miery môže byť omikron vo svojej podstate menej virulentný”. Tak sa uvádza v technickej poznámke.

Vedci z veľkej Británie, v ktorej je aktuálne najviac prípadov omikronu v rámci Európy, v sobotu vydali varovanie. Chceli upozorniť na to, že by sa mali prijať ďalšie opatrenia na zabránenie prenosu. Uviedli pritom, že omikron by sa mohol rýchlo stať dominantným kmeňom COVID-19 a do jari spôsobiť ďalšie desiatky tisíc úmrtí.

Omikron sa prvýkrát vyskytol ako variant znepokojenia koncom novembra. Odvtedy ho identifikovali v 63 krajinách.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. Omicron COVID variant appears to spread faster than Delta, WHO says. [online]. [cit. 2021-12-14]. Dostupné na: https://www.euronews.com/next/2021/12/12/omicron-covid-variant-appears-to-spread-faster-than-delta-who-says

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments