WHO označuje nový variant COVID-19 za znepokojivý a nazýva ho omikron

0
137

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok kategorizovala najnovší variant COVID-19, ktorý sa prvýkrát vyskytol v Južnej Afrike, ako „znepokojujúci“ a nazvala ho omikron.

Variant, známy ako B.1.1.529, nesie názov omikron. WHO sa totiž rozhodla označovať znepokojené varianty písmenami gréckej abecedy.

Omikron, podobne ako variant alfa, bol prvýkrát zistený v Južnej Afrike a bol nahlásený WHO. Odvtedy sa vyskytol aj v niekoľkých krajinách vrátane Belgicka, Botswany, Hongkongu a Izraela.

Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) vo svojej najnovšej správe zverejnenej v piatok napísalo: „Existujú obavy, že vysoký počet zmien proteínov v štruktúre môže viesť k významnej zmene antigénnych vlastností vírusu.“

Niekoľko krajín vrátane Francúzska, Nemecka a Talianska oznámilo nové cestovné obmedzenia pre cestujúcich z Južnej Afriky a susedných krajín vrátane 14-dňového karanténneho obdobia pre cestujúcich bez ohľadu na to, či sú očkovaní alebo nie.

Európska komisia v piatok popoludní odporučila ostatným členským štátom vydať podobné obmedzenia. Tie sa následne urýchlene schválili.

„Opatrenia vrátane testov, karantény a sledovania kontaktov sa týkajú siedmich krajín z regiónu južnej Afriky.“ To uviedol Eric Mamer, hovorca Európskej komisie. Sú to Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namíbia, Južná Afrika a Zimbabwe.

Kanada, Spojené kráľovstvo a USA tiež uzavreli svoje hranice s niekoľkými krajinami Južnej Afriky kvôli novému variantu.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. WHO labels new COVID-19 variant ‚of concern‘, names it Omicron. [online]. [cit. 2021-11-26]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/11/26/who-labels-new-covid-19-variant-of-concern-names-it-omicron

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here