-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Správy zo sveta WHO označuje nový variant COVID-19 za znepokojivý a nazýva ho omikron

WHO označuje nový variant COVID-19 za znepokojivý a nazýva ho omikron

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok kategorizovala najnovší variant COVID-19, ktorý sa prvýkrát vyskytol v Južnej Afrike, ako „znepokojujúci” a nazvala ho omikron.

Variant, známy ako B.1.1.529, nesie názov omikron. WHO sa totiž rozhodla označovať znepokojené varianty písmenami gréckej abecedy.

Omikron, podobne ako variant alfa, bol prvýkrát zistený v Južnej Afrike a bol nahlásený WHO. Odvtedy sa vyskytol aj v niekoľkých krajinách vrátane Belgicka, Botswany, Hongkongu a Izraela.

Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) vo svojej najnovšej správe zverejnenej v piatok napísalo: „Existujú obavy, že vysoký počet zmien proteínov v štruktúre môže viesť k významnej zmene antigénnych vlastností vírusu.”

Niekoľko krajín vrátane Francúzska, Nemecka a Talianska oznámilo nové cestovné obmedzenia pre cestujúcich z Južnej Afriky a susedných krajín vrátane 14-dňového karanténneho obdobia pre cestujúcich bez ohľadu na to, či sú očkovaní alebo nie.

Európska komisia v piatok popoludní odporučila ostatným členským štátom vydať podobné obmedzenia. Tie sa následne urýchlene schválili.

„Opatrenia vrátane testov, karantény a sledovania kontaktov sa týkajú siedmich krajín z regiónu južnej Afriky.” To uviedol Eric Mamer, hovorca Európskej komisie. Sú to Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namíbia, Južná Afrika a Zimbabwe.

Kanada, Spojené kráľovstvo a USA tiež uzavreli svoje hranice s niekoľkými krajinami Južnej Afriky kvôli novému variantu.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. WHO labels new COVID-19 variant ‘of concern’, names it Omicron. [online]. [cit. 2021-11-26]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/11/26/who-labels-new-covid-19-variant-of-concern-names-it-omicron

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments