Quirinalská zmluva: Posunie nový francúzsko-taliansky pakt rovnováhu síl v Európe?

0
233

Po rokoch diplomatického napätia Francúzsko a Taliansko v piatok spečatili prelomový pakt priateľstva a spolupráce.

Francúzsky prezident, Emmanuel Macron, pricestoval do Ríma. Dôvodom jeho návštevy bolo podpísanie „Zmluvy o posilnenej francúzsko-talianskej spolupráci“ s talianskym premiérom, Mariom Draghim.

Draghi počas spoločnej tlačovej konferencie s Macronom privítal „historický moment vo vzťahoch medzi našimi dvoma krajinami“.

Zároveň poznamenal: „Obe krajiny sú zakladajúcimi členmi Európskej únie obhajujúcimi integrovanejšiu, demokratickejšiu a suverénnejšiu Európu.“

„Tento krok bude mať dôležitú symbolickú hodnotu v európskom kontexte poznačenom nestabilitou po brexite a po politickej transformácii v Nemecku,“ uviedol zdroj z talianskej vlády pred slávnostným podpisom.

„Pakt sa tiež zameria na naklonenie rovnováhy síl v Európe po odchode nemeckej kancelárky, Angely Merkelovej,“ povedal agentúre Reuters taliansky vládny zdroj.

Prichádza takmer 60 rokov po tom, čo francúzsko-nemecká zmluva, ktorú podpísali Konrad Adenauer a Charles de Gaulle, dala nový impulz procesu európskej integrácie.

Môže nový francúzsko-taliansky pakt pretvoriť Európsku úniu tak, ako to urobil jej nemecko-francúzsky predok?

Tu je to, čo zatiaľ vieme o dohode, a o jej možnom dopade na Európu.

O čom je pakt?

„Quirinalská zmluva“ pomenovaná po paláci talianskeho predsedníctva v Ríme bola ohlásená v roku 2017. Jej cieľom bolo poskytnúť „stabilnejší a ambicióznejší rámec“ francúzsko-talianskej spolupráci.

Paríž a Rím ho chceli uzavrieť pred januárovým odchodom talianskeho prezidenta Sergia Mattarellu. Ten je na konci svojho sedemročného funkčného obdobia. Okrem toho chceli uzavrieť zmluvu ešte pred francúzskymi prezidentskými voľbami v roku 2022.

Podľa Elyzejských strán táto zmluva „podporí zbližovanie francúzskych a talianskych pozícií, ako aj koordináciu oboch krajín v otázkach európskej a zahraničnej politiky, bezpečnosti a obrany, migračnej politiky, hospodárstva, vzdelávania, výskumu, kultúry a cezhraničnej spolupráce“.

„Vieme, že bude existovať 11 kapitol pokrývajúcich množstvo rôznych tém od vnútorných záležitostí, ako je mládež a výskum, až po európsku súdržnosť a zahraničnú politiku,“ povedala Mathilde Ciulla, programová koordinátorka Európskej rady pre zahraničné vzťahy.

„Takže v podstate ide o inštitucionalizáciu a štruktúrovanie partnerstva medzi Francúzskom a Talianskom,“ povedal expert pre Euronews.

Medzi kľúčové opatrenia patrí napríklad „nová spolupráca medzi našimi námornými leteckými skupinami“, zmiešaná brigáda pohraničnej polície a spoločná francúzsko-talianska občianska služba pre mladých ľudí od roku 2022.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. Quirinale treaty: Will a new French-Italian pact shift the balance of power in Europe? [online]. [cit. 2021-11-26]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/11/26/quirinale-treaty-can-a-new-french-italian-pact-shift-the-balance-of-power-in-europe

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here