Nová nemecká vláda spomína kryptomeny v koaličnej dohode

0
137

Cieľom novej nemeckej koalície je, aby bol „európsky zákon o dohľade nad finančným trhom“ vhodný pre krypto-aktíva a spoločnosti.

Nová nemecká vláda citovala kryptomeny vo svojej koaličnej dohode a obhajovala rovnaké podmienky medzi tradičnými financiami a „inovačnými obchodnými modelmi“.

Tri nemecké politické strany sa tento týždeň dohodli na koaličnej dohode, podľa ktorej od decembra tohto roku prevezmú opraty ľavicovo orientovaní sociálni demokrati (SDP), Strana zelených a pravicovo orientovaní Slobodní demokrati (FDP).

Podľa hrubého prekladu 177-stranovej dohody zverejnenej 24. novembra koalícia vyzýva na novú „dynamiku vo vzťahu k príležitostiam a rizikám nových finančných inovácií“, akými sú krypto-aktíva a blockchainové podniky:

„Prispôsobujeme európsky zákon o dohľade nad finančným trhom digitalizácii a zložitým skupinovým štruktúram, aby sme zabezpečili holistický a riziku primeraný dohľad nad novými obchodnými modelmi.“

„Potrebujeme spoločný európsky dohľad nad krypto-sektorom. Zaväzujeme poskytovateľov služieb krypto-aktív, aby dôsledne identifikovali skutočných vlastníkov,“ dodáva dohoda.

V dokumente sa uvádza, že dozorný orgán EÚ by sa mal „nielen postarať o tradičný finančný sektor, ale aj zabrániť zneužívaniu krypto-hodnôt na pranie špinavých peňazí a financovanie terorizmu“.

Vytvorenie koalície údajne trvalo dva mesiace rokovaní po nemeckých federálnych voľbách 26. septembra. Znamená koniec 16-ročnej vlády Angely Merkelovej ako kancelárky, ktorá odchádza do dôchodku a nahradí ju Olaf Scholz z SDP.

Kryptomeny napredujú v celej EÚ

Na inom kontinente prijala Európska rada, ktorá riadi politický program EÚ, dva návrhy s názvom „Nariadenie o trhoch s kryptomenami (MiCA) rámec a „Zákon o digitálnej prevádzkovej odolnosti“ (DORA).

Najmä MICA, pôvodne navrhnutá Európskou komisiou v septembri 2020, má za cieľ vytvoriť regulačný rámec pre trh s krypto-aktívami, ktorý podporuje inovácie a čerpá z potenciálu krypto-aktív. Hoci ho ešte musí ratifikovať Európsky parlament, ak sa uzákoní, podriadi emitentom krypto-aktív prísnejšie požiadavky. Napriek tomu budú nezameniteľné tokeny (NFT) a utility tokeny mimo rozsahu pôsobnosti tohto nariadenia.

V obsiahlom príspevku používateľa „BelgianPolitics“ na r/CryptoCurrency subReddit z 26. novembra bol progresívny regulačný návrh označený ako „najdôležitejší doteraz pre celý krypto-priemysel“.

Analýza Redditora má v čase písania takmer 900 komentárov. Poskytuje podrobný prehľad navrhovaných zákonov v MICA. Autor zdôraznil význam návrhov:

„Tieto pravidlá bude musieť dodržiavať každý subjekt pôsobiaci v Európskej únii. Avšak kvôli bruselskému efektu existuje veľká šanca, že sa tieto pravidlá nakoniec stanú medzinárodnými štandardmi. Zatiaľ čo sa všetci sústreďujú na USA a Čínu, EÚ je len tak mimochodom na čele,“ uviedla spoločnosť BelgianPolitics.

Zdroj:

COINTELEGRAPH, 2021. New German government cites crypto in coalition agreement. [online]. [cit. 2021-11-26]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/new-german-government-cites-crypto-in-coalition-agreement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here