Vývoz Spojeného kráľovstva do EÚ sa po januárovom prepade čiastočne zvýšil

0
125

Obchod medzi Veľkou Britániou a EÚ sa vo februári čiastočne zotavil po prudkom januárovom poklese, ktorý nasledoval Brexit.

Oficiálne údaje ukazujú, že vývoz do EÚ vyskočil o 46,6 %. Bolo to z 3,7 miliárd GBP na 11,6 miliárd GBP, po januárovom poklese o 42 %, keď firmy zápasili s novými obchodnými pravidlami.

Úrad pre národnú štatistiku ale uviedol, že vývoz je stále pod úrovňou z minulého roka a dovoz z EÚ zaznamenal slabšie oživenie.

Ostatné údaje z ONS ukazujú, že britská ekonomika vo februári vzrástla o 0,4 %.

Podľa štatistického úradu Spojeného kráľovstva bola ekonomika pred dopadom pandémie stále o 7,8 % menšia ako pred rokom.

Obchodné údaje za minulý mesiac boli prvými od vstupu nových obchodných pravidiel do platnosti v dôsledku zmien obchodných pravidiel Brexitu.

Analytici ONS aj obchodní analytici uviedli, že pokles obchodných tokov bol čiastočne spôsobený hromadením zásob v decembri 2020, keď sa podniky pokúsili predbehnúť zavedenie nových pravidiel. To v januári obchod zatlačilo do úzadia.

Okrem toho sa koniec dočasného obchodného jednania medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ zhodoval s objavom nového kmeňa Covid-19 vo Veľkej Británii. Ten spôsobil ďalšie komplikácie a zdržania po tom, čo boli vodiči nákladných vozidiel povinní absolvovať testy pred prechodom cez hranicu pri La Manche.

Hovorca ONS uviedol: „Vývoz do EÚ sa po januárovom poklese významne zotavil, stále však zostáva pod úrovňami do roku 2020. Dovoz z EÚ sa však ešte musí výrazne odraziť. Obchod bude brzdiť ešte množstvo otázok.“

Hovorca vlády však uviedol, že štatistiky vo februári ukazujú „vítaný rast“ hodnoty obchodu s EÚ.

„Drvivá väčšina obchodníkov a prepravcov sa dobre prispôsobila. Teraz sa zameriavame na to, aby sa zabezpečilo, že akýkoľvek podnik, ktorý stále čelí výzvam, dostane podporu potrebnú na efektívne obchodovanie s EÚ,“ dodal.

Zdroj:

BBC, 2021. UK exports to EU rebound partially after January’s slump. [online]. [cit. 2021-04-18]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-56729631

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here