23.3 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Ekonomika Vývoz Spojeného kráľovstva do EÚ sa po januárovom prepade čiastočne zvýšil

Vývoz Spojeného kráľovstva do EÚ sa po januárovom prepade čiastočne zvýšil

Obchod medzi Veľkou Britániou a EÚ sa vo februári čiastočne zotavil po prudkom januárovom poklese, ktorý nasledoval Brexit.

Oficiálne údaje ukazujú, že vývoz do EÚ vyskočil o 46,6 %. Bolo to z 3,7 miliárd GBP na 11,6 miliárd GBP, po januárovom poklese o 42 %, keď firmy zápasili s novými obchodnými pravidlami.

Úrad pre národnú štatistiku ale uviedol, že vývoz je stále pod úrovňou z minulého roka a dovoz z EÚ zaznamenal slabšie oživenie.

Ostatné údaje z ONS ukazujú, že britská ekonomika vo februári vzrástla o 0,4 %.

Podľa štatistického úradu Spojeného kráľovstva bola ekonomika pred dopadom pandémie stále o 7,8 % menšia ako pred rokom.

Obchodné údaje za minulý mesiac boli prvými od vstupu nových obchodných pravidiel do platnosti v dôsledku zmien obchodných pravidiel Brexitu.

Analytici ONS aj obchodní analytici uviedli, že pokles obchodných tokov bol čiastočne spôsobený hromadením zásob v decembri 2020, keď sa podniky pokúsili predbehnúť zavedenie nových pravidiel. To v januári obchod zatlačilo do úzadia.

Okrem toho sa koniec dočasného obchodného jednania medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ zhodoval s objavom nového kmeňa Covid-19 vo Veľkej Británii. Ten spôsobil ďalšie komplikácie a zdržania po tom, čo boli vodiči nákladných vozidiel povinní absolvovať testy pred prechodom cez hranicu pri La Manche.

Hovorca ONS uviedol: „Vývoz do EÚ sa po januárovom poklese významne zotavil, stále však zostáva pod úrovňami do roku 2020. Dovoz z EÚ sa však ešte musí výrazne odraziť. Obchod bude brzdiť ešte množstvo otázok.”

Hovorca vlády však uviedol, že štatistiky vo februári ukazujú „vítaný rast“ hodnoty obchodu s EÚ.

„Drvivá väčšina obchodníkov a prepravcov sa dobre prispôsobila. Teraz sa zameriavame na to, aby sa zabezpečilo, že akýkoľvek podnik, ktorý stále čelí výzvam, dostane podporu potrebnú na efektívne obchodovanie s EÚ,” dodal.

Zdroj:

BBC, 2021. UK exports to EU rebound partially after January’s slump. [online]. [cit. 2021-04-18]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-56729631

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments