27.2 C
Bratislava
utorok, 26 septembra, 2023
Home Ekonomika Brusel chce obmedziť dominanciu veľkých technológií na trhu v Európe novými pravidlami

Brusel chce obmedziť dominanciu veľkých technológií na trhu v Európe novými pravidlami

Brusel chce obmedziť silu veľkých technologických spoločností v Európe zabezpečením vyššej miery konkurencie v tomto sektore.

Poslanci v utorok diskutovali o tzv. zákone o digitálnych trhoch. Jeho cieľom je zabrániť spoločnostiam akými sú Google a Facebook, aby zneužívali svoju trhovú silu tým, že novým spoločnostiam umožní ľahší vstup na trh.

Nové pravidlá by zabránili spoločnostiam, ako je Apple zakázať alebo uprednostňovať konkrétnu službu. Zároveň by znemožnili interoperabilitu medzi rôznymi konkurenčnými platformami.

Ak by technologické spoločnosti nedodržali nové pravidlá, mohli by im byť uložené pokuty až do výšky 10 % z ich obratu.

A v prípade systematického porušovania pravidiel by sa mohli uplatniť mimoriadné sankcie ako napr. povinnosť predať časť majetku spoločnosti.

Agustin Reyna, riaditeľ pre právne a ekonomické záležitosti v Európskej spotrebiteľskej organizácii (BEUC) hovorí, že opatrenia sú pozitívnym krokom.

„Mali by ste byť schopní používať službu správ podľa vlastného výberu, aby ste mohli komunikovať s rodinou a priateľmi. Ďalším veľkým vylepšením bude aj to, že budete mať možnosť si vopred vybrať, ktorý vyhľadávací nástroj chcete použiť. To všetko bez toho, aby vám Google vnucoval svoje vyhľadávanie,” povedal Reyna.

Podľa spoločností Big Tech nové pravidlá obmedzia inovácie. Brusel je ale presvedčený, že viac práv pre používateľov bude znamenať viac demokracie vo svete.

Výsledok hlasovania sa očakáva v stredu večer. Po ňom Európsky parlament vstúpi do rokovaní s Európskou radou, v mene 27 členských štátov. Cieľom bude dosiahnuť dohodu o konečnom znení legislatívy.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. MEPs aim to curb market dominance of Big Tech in Europe. [online]. [cit. 2021-12-15]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/12/14/meps-aim-to-curb-market-dominance-of-big-tech-in-europe

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments