17.4 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Ekonomika Napätie medzi Ruskom a Ukrajinou je veľkou skúškou pre USA, tvrdia analytici

Napätie medzi Ruskom a Ukrajinou je veľkou skúškou pre USA, tvrdia analytici

„Napätie na hraniciach medzi Ruskom a Ukrajinou bude veľkou skúškou pre prezidenta Joe Bidena,” povedali tento týždeň pre CNBC dvaja analytici.

„Myslím si, že toto je hlavný test pre prezidenta, možno hlavný test zahraničnej politiky, ktorému Biely dom čelil,” povedal Bradley Bowman, vrchný riaditeľ Centra pre vojenskú a politickú moc v Nadácii pre obranu demokracií.

Ariel Cohen, nerezident v Atlantic Council Eurasia Center, zopakoval rovnaký názor a nazval to „dosť veľký” test pre USA.

Rusko vs. Ukrajina

Ukrajina v posledných týždňoch varovala Washington a jeho európskych spojencov pred hromadením ruských jednotiek na východnej hranici.

Rastú obavy z toho, že Rusko môže napadnúť Ukrajinu a zopakovať tak nezákonnú anexiu a okupáciu Krymu v roku 2014. Incident vtedy vyvolal medzinárodný rozruch a spustil sériu sankcií voči Moskve.

Vladimir Putin počas videohovoru s americkým prezidentom, Joe Bidenom povedal, že Washington by nemal dovoliť Ukrajine vstúpiť do NATO výmenou za uistenie, že ruské jednotky nezaútočia.

Severoatlantická aliancia je najsilnejšou vojenskou alianciou na svete. Útok na jednu členskú krajinu sa považuje za útok na všetky z nich.

Ukrajina sa snažila o prijatie do aliancie od roku 2002. Kremeľ ale ohľadom tohto kroku namietal. Zároveň tvrdil, že rozširovanie NATO na východ je priamou bezpečnostnou hrozbou a že prijatie Ukrajiny do aliancie môže viesť k presunom jednotiek NATO na ruských hraniciach.

Biden v utorok Putinovi povedal, že Washington nebude akceptovať požiadavku Moskvy.

Washington a ďalšie západné krajiny varovali, že ak Moskva napadne svojho suseda, bude to mať ekonomické a politické dôsledky.

,,Dúfam, že Amerika si bude stáť za svojimi princípmi”, povedal Bowman.

Dodal, že Putin chápe prepojenie diplomacie a vojenskej sily.

„Snaží sa vynútiť si diplomatické ústupky od Spojených štátov a Ukrajiny tým, že vybuduje približne 100 000 bojových jednotiek na severe, východe Ukrajiny a dokonca aj na Kryme,” povedal Bowman.

„Ak udržíme západnú alianciu pohromade, ak Rusi pochopia, že odpojíme SWIFT, bankový transakčný systém tak, ako sme to urobili s Iránom, ak uvalíme sektorové sankcie na ruskú ropu a plyn, a ak Nemci odstavia plynovod Nord Stream 2, potom si Putin dvakrát rozmyslí, či vpochoduje na Ukrajinu,” povedal Cohen.

Zdroj:

CNBC, 2021. Russia-Ukraine tensions are a ‘major test’ for Biden’s administration, think tank says. [online]. [cit. 2021-12-14]. Dostupné na: https://www.cnbc.com/2021/12/10/russia-ukraine-tensions-are-a-test-for-the-biden-team-think-tank.html

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments