23.3 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Ekonomika Všetko, čo potrebujete vedieť o novom cestovnom Covid pase nájdete v tomto...

Všetko, čo potrebujete vedieť o novom cestovnom Covid pase nájdete v tomto článku

Po dosiahnutí predbežného konsenzu o cestovnom Covid pase sa Európska únia posunula o krok bližšie k oživeniu voľného pohybu.

Vo štvrtok sa Európsky parlament a Rada dohodnú v politickom zmysle, sa teraz pokúsia formalizovať navrhovanú legislatívu. Očakáva sa, že to bude znamenať zlomový moment pandémie.

Ako vyzerá nový Covid certifikát?

Certifikát EÚ Digital COVID (EUDCC), predtým nazývaný Digitálny zelený certifikát, umožní zrušenie cestovných obmedzení vo všetkých 27 členských štátoch a bude k dispozícii aj pre konkrétne krajiny mimo EÚ.

Bude pozostávať z informácií o očkovaní, testovaní alebo zotavení sa jednotlivca v súvislosti s vírusom Covid-19. Certifikát umožní tieto informácie preukázať QR kódom.

Môže moja krajina odmietnuť vyhovieť?

Krátka odpoveď – nie. Osvedčenie sa má formalizovať prijatím nariadenia EÚ, ktoré je záväzným legislatívnym aktom. To znamená, že musí byť aplikovaný ako celok, teda musia ho prijať všetky krajiny. 

Kedy si ho môžem zaobstarať?

Dúfajme, že do júna. Nariadenie vstúpi do platnosti 1. júla. Bude mať šesťtýždňové obdobie postupného zavádzania pre všetky členské štáty, ktoré potrebujú viac času.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen ale vo štvrtok uviedla, že systém bude pripravený na úrovni EÚ „v najbližších dňoch”. To znamená, že členské štáty budú čoskoro schopné začať so svojou domácou distribúciou.

Musím za vybavenie niečo platiť?

Nie. Certifikát EUDCC bude bezplatný.

Ktoré vakcíny sú uznávané?

Všetky vakcíny COVID-19 povolené Európskou agentúrou pre lieky budú uznávané EUDCC.

Patria sem vakcíny vyvinuté spoločnosťami Pfizer/BioNTech, Moderna, Oxford/AstraZeneca a Johnson & Johnson.

Členské štáty sa tiež budú môcť samy rozhodnúť, či prijmú ďalšie očkovacie látky.

Čo ak nie som zaočkovaný? Mám zakázané cestovať?

Vôbec nie. EÚ zdôraznila, že nové osvedčenie sa nestane predpokladom voľného pohybu, skôr uľahčí základné právo.

„Neexistuje žiadna diskriminácia jednotlivcov, ktorí nie sú očkovaní,” uvádza sa v informačnom liste zverejnenom Komisiou. 

„Osoby, ktoré nie sú očkované, musia mať možnosť naďalej uplatňovať svoje práva na voľný pohyb, v prípade potreby podliehajú obmedzeniam, ako je testovanie alebo karanténa.”

Ktoré testy budú akceptované?

Uznávajú sa tzv. testy NAAT (vrátane testov RT-PCR) a rýchle testy na antigén. Zatiaľ to nebude zahŕňať auto-testy.

Môžem použiť svoj certifikát na rozšírenie do EHP, Veľkej Británie alebo Švajčiarska?

EÚ už uviedla, že je otvorená pre EUDCC implementovaný v krajinách EHP (Island, Lichtenštajnsko, Nórsko), ako aj vo Švajčiarsku.

Nórsko aj Švajčiarsko sa zaviazali, že vytvoria vlastné očkovacie certifikáty kompatibilné s EÚ, zatiaľ čo Island už niekoľko mesiacov povoľuje vstup očkovaným turistom z EÚ.

Medzitým je Spojené kráľovstvo stále pripravené uzavrieť dohodu. V súčasnosti zavádza vlastné očkovacie certifikáty prostredníctvom svojej národnej zdravotnej služby.

A čo USA?

Veľká časť svetovej populácie vrátane Európy nemohla od prvých dní pandémie cestovať do USA. Zdá sa, že sa to tak skoro nezmení.

Podľa Americkej asociácie cestovného ruchu sa úrady budú usilovať o plán EÚ na oživenie medzinárodného cestovania s cieľom „dúfať, že USA podnietia pozornosť mnohých výziev na vypracovanie plánu a časového harmonogramu na bezpečné opätovné otvorenie našich hraníc”.

Bude preukaz bezpečný?

QR kód bude obsahovať digitálny podpis. Ten bude pochádzať od vydávajúceho orgánu, ktorým môže byť nemocnica, testovacie stredisko alebo zdravotný úrad. Každý orgán bude mať jedinečný kľúč digitálneho podpisu a bude uložený v zabezpečenej databáze v každej krajine.

Ako dlho je certifikát platný?

Platnosť certifikátu bude závisieť od relevantnosti certifikátov v danom okamihu, ako aj od vedeckých dôkazov a vnútroštátnych pravidiel v jednotlivých členských štátoch.

Bude toto osvedčenie navždy so mnou?

Toto nie je v pláne. EÚ tvrdí, že certifikáty sú úzko spojené s pandémiou. Preto akonáhle Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlási koniec stavu ohrozenia verejného zdravia, systém certifikátov bude tiež pozastavený.

To tiež znamená, že by mohlo dôjsť k jeho opätovnej aktivácii v prípade, keď WHO vyhlási iný stav ohrozenia verejného zdravia.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. Everything you need to know about the EU’s COVID travel pass. [online]. [cit. 2021-05-23]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/05/21/everything-you-need-to-know-about-the-eu-s-covid-travel-pass

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments