-2.8 C
Bratislava
piatok, 8 decembra, 2023
Home Kryptomeny David Rubenstein tvrdí, že kryptomeny sú stabilné aj napriek cenovým prepadom

David Rubenstein tvrdí, že kryptomeny sú stabilné aj napriek cenovým prepadom

Vo štvrtkovom rozhovore pre CNBC David Rubenstein, spoluzakladateľ a predseda súkromnej kapitálovej spoločnosti Carlyle Group, vyjadril svoje presvedčenie, že kryptomeny zostanú súčasťou finančného sektoru pre nadchádzajúce roky, pričom odmietol akékoľvek obavy týkajúce sa postupného vymiznutia rastúcej triedy aktív. 

Rubenstein uviedol, že hoci neinvestoval priamo do digitálnych aktív, osobne investoval do firiem uľahčujúcich obchodovanie s kryptomenami.

„Čiastočne som to urobil, pretože si myslím, že to tu zostane. Kryptomena nezmizne, rovnako ako nezmizne zlato,” dodal Rubenstein, podľa ktorého niektorí investori považujú Bitcoin za náhradu zlata.

Rubensteinov komentár prichádza v čase, keď hodnota viacerých kryptomien výraznejšie padla. V stredu 19. mája cena BTC poklesla o viac ako 30 % na 30 000 dolárov za mincu. Neskôr sa najznámejšia kryptomena čiastočne z týchto strát zotavila a obchodovala za zhruba 41 000 dolárov.

„Má to svoje vzostupy aj pády a včera nebol práve dobrý deň,” uviedol Rubenstein v súvislosti so stredajším kolapsom. „Ale to platí pre všetko relatívne nové a nemyslím si, že uvidíte niečo ako krypto odchádzať a miznúť. Je to tu,” dodal americký miliardársky podnikateľ.

Bitcoin a ďalšie kryptomeny sa obchodovali mimo ich bežných cien po tom, čo americké ministerstvo financií vo štvrtok 20. mája vyzvalo na prísnejšie dodržiavanie výberu daní z kryptomien prostredníctvom IRS (Amerického daňového úradu).

Zatiaľ čo Rubenstein poukazuje na dlhodobú životaschopnosť Bitcoinu, niektorí ľudia zostávajú skeptickí voči poprednej kryptomene. Začiatkom tohto mesiaca Charlie Munger, podpredseda spoločnosti Berkshire Hathaway Inc., uviedol, že Bitcoin je „nechutný a je v rozpore so záujmami civilizácie”.

Rubenstein uviedol, že či už si ľudia myslia, že BTC a ďalšie kryptomeny sú „správne alebo nesprávne”, je zrejmé, že existuje dopyt po alternatíve k súčasnému finančnému systému.

„Je to tu, pretože ľudia na trhu chcú niečo iné ako iba tradičné meny, ktoré sme mali,” dodal Rubenstein.

Predseda Komisie pre cenné papiere a burzy Gary Gensler, ktorý reagoval na znepokojené otázky investorov, či americká vláda zavedie reguláciu kryptomien, začiatkom mesiaca vyhlásil, že je okolo Bitcoinu potrebná väčšia ochrana investorov. 

Rubenstein hovoril o ďalších možných reguláciách. Na to reagoval nasledovne: „Myšlienka, že by vláda bola schopná zabrániť tomu, aby kryptomeny neboli pre investorov atraktívne, je v tomto okamihu nereálna.”

Krypto ako alternatíva k menovým systémom Fiat 

Označenie Bitcoinu ako alternatívy k súčasným finančným systémom sa dostáva k jeho základnej hodnotovej črte. Tá poskytuje ďalšiu možnosť pre tradičnú finančnú infraštruktúru.

Kryptomena poskytuje možnosť voľby, ktorá je oproti existujúcemu finančnému systému úplne iná. Zároveň prináša so sebou rôzne výhody a kompromisy.

Vládny orgán nevydáva Bitcoin

Na rozdiel od niekoľkých inflačných fiat mien (ktorých ponuka sa neustále zvyšuje) je Bitcoin deflačný (inflácia časom klesá) a nakoniec sa zastaví, keď sa v roku 2040 vyťaží posledný Bitcoin. Táto charakteristika Bitcoinu priťahuje veľa ľudí a investorov. Tí nechcú aby inflácia, ktorú priniesli ničím nekryté vládne meny, znižovala hodnotu ich majetku.

Zdroj: 

BLOCKCHAIN.NEWS, 2021. David Rubenstein Says Cryptocurrencies Are Here to Stay Despite Price Crash. [online]. [cit. 2021-05-24]. Dostupné na: https://blockchain.news/news/david-rubenstein-says-cryptocurrencies-are-here-to-stay-despite-price-crash

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments