27.2 C
Bratislava
utorok, 26 septembra, 2023
Home Komodity Ceny ropy posúvajú hranice

Ceny ropy posúvajú hranice

Po ich pondelkovom stúpaní sa ceny ropy šplhajú čoraz vyššie aj dnes. Cena severomorskej ropnej zmesi Brent sa pritom posunula nad hranicu 66,50 USD za barel (159 litrov).

Pondelkové posilnenie

Po výraznom posilnení cien ropy počas včerajšieho obchodovania prekročila cena ropnej zmesi Brent hranicu 66,50 USD za barel (159 litrov). Hlavným dôvodom je to, že ceny komodity podporuje najmä zrýchľovanie tempa očkovania proti ochoreniu COVID-19 vo svete. To hrá do karát aj rýchlemu zotaveniu sa ekonomík a s tým aj spojeného vyššieho dopytu po rope. Pokiaľ by to takto pokračovalo aj ďalej, znamenalo by to, že trh dokáže ustáť aj prípadné zvýšené dodávky ropy z Iránu. Táto krajina očakáva zrušenie sankcií. Okrem toho sa medzičasom znížili šance na skoré zrušenie sankcií voči Teheránu. To predstavuje ďalší impulz pre pohyb cien ropy.

Porovnanie cien

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v júli sa do 7.31 h SELČ vyšplhala nad hranicu 68,66 USD (56,22 eura) za barel. Keď to porovnáme s predchádzajúcou uzávierkou, predstavuje to rast o 220 centov. Percentuálne ide o zisk 0,29 %. V pondelok zaznamenal tento typ ropy rast o 3 %.

Cena americkej ropy WTI je tesne v pätách Brentu. Jej cena dosiahla 66,16 USD/barel. Pre porovnanie s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje rast o 17 centov, percentuálne je to 0,17 %. Na záver pondelkového obchodovania vzrástla cena WTI o 3,9 %.

Záver

Po svojich vzostupoch a pádoch tu máme opäť obdobie, ktoré cenám ropy praje. Bude sa čiernemu zlatu dariť aj naďalej? Nenechajte si to ujsť v našich nasledujúcich článkoch.

Zdroj:

ZOZNAM.SK, 2021. Ceny ropy pokračujú v raste, cena Brentu sa posunula nad 66,50 USD. [online]. [cit. 2021-05-25]. Dostupné na: https://openiazoch.zoznam.sk/cl/212405/Ceny-ropy-pokracuju-v-raste-cena-Brentu-sa-posunula-nad-USD

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments