1.9 C
Bratislava
nedeľa, 28 novembra, 2021
Home Komodity Vianoce a darčeky: Prečo vaša zásielka ešte nedorazila?

Vianoce a darčeky: Prečo vaša zásielka ešte nedorazila?

Pokiaľ ste aj vy s kúpou darčekov pod stromček tento rok neotáľali, vedzte, že ich doručenie možno ešte chvíľu potrvá. Ak ste videli upozornenia niekoľkých on-line obchodníkov na internete, určite viete, že vaša zásielka môže istú dobu meškať. Je to spôsobené predovšetkým kvôli tlaku na poštové a iné doručovacie služby, ktorý sa tradične s týmto obdobím spája. Čo to ale pre vás predstavuje?

Nákup cez internet

Akiste viete, je to práve pandémia, ktorá siahla na logistický systém a spôsobila nemalé problémy s oneskorením tovarov. Okrem toho sa elektronické nakupovanie stáva čoraz populárnejším a s tým sa stáva aj meškanie zásielok novou normou. Ďalším dôvodom je fakt, že sa väčšina tovaru vyrába v zahraničí. S tým súvisia aj výrobné podmienky rôznych fabrík. Napr. v Číne musia každý týždeň prerušiť na niekoľko hodín výrobu kvôli nedostatku energie. Komodity tak medziročne zdraželi dvojnásobne.

Logistické problémy

Doprava tiež nie je samozrejmá. Kontajnerové lode čakajú na zakotvenie dva týždne či dlhšie. To znamená, že náklady na dopravu sú štyrikrát vyššie ako v roku 2020. Vzhľadom na to, že sa posádky nedokážu dostať na pevninu skôr, všetko trvá dlhšie. Okrem toho zamiešal karty aj koronavírus, ktorý zablokoval Suezský prieplav či odstavil prístavný terminál.

Problémy so skladovaním

Ďalším aspektom, pre ktorý váš darček možno ešte nedorazil sú aj skladovacie služby. Tie sa musia prispôsobiť práci v kamenných predajniach rovnako ako aj spotrebiteľom z on-line prostredia. To si vyžaduje prepracovanejší systém. Ten spočíva aj vtom, že pokiaľ sa koronavírus dostane do skladovacích priestorov, tie sa musia uzavrieť a hĺbkovo čistiť, pričom chorí zamestnanci a ich blízky odchádzajú do karantény.

Aké budú tieto Vianoce?

Napriek rôznym nástrahám, ktoré na nás v on-line priestore čelia, je byť trpezlivým. To platí v prípade, že pokiaľ niečo nemôžeme nájsť, stačí chvíľu počkať alebo vyhľadať inú značku. Pokiaľ ale budete s kúpou darčekov čakať až do decembra, je viac ako pravdepodobné, že vám prídu až v novom roku.

Zdroj:

ZOZNAM.SK, 2021. Nákup darčekov pod stromček: Prečo mi zásielka ešte neprišla?. [online]. [cit. 2021-10-19]. Dostupné na: https://openiazoch.zoznam.sk/cl/216824/Nakup-darcekov-pod-stromcek-Preco-mi-zasielka-este-neprisla

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments