2.4 C
Bratislava
streda, 26 januára, 2022
Home Technológie Podľa všetkého je to ďalšia veľká vec: Čo je to metaverse?

Podľa všetkého je to ďalšia veľká vec: Čo je to metaverse?

Metaverse je koncept, o ktorom technologické spoločnosti, obchodníci a analytici hovoria ako o ďalšej veľkej veci. V súčasnosti priťahuje pozornosť a peniaze od niektorých z najznámejších technologických mien, ako sú napr. Mark Zuckerberg z Facebooku a Tim Sweeney z Epic Games.

Čo je to metaverse?

Pre niekoho nezainteresovaného to môže vyzerať ako vydarená verzia virtuálnej reality (VR). Niektorí ľudia si ale myslia, že metaverse môže byť budúcnosťou internetu.

V skutočnosti sa verí, že by to pre VR mohlo byť to, čo je moderný smartphone, pre prvé neohrabané mobilné telefóny v osemdesiatych rokoch minulého storočia.

Namiesto toho, aby ste boli na počítači, v metaverse môžete použiť náhlavnú súpravu na vstup do virtuálneho sveta spájajúceho všetky druhy digitálnych prostredí.

Na rozdiel od súčasnej VR, ktorá sa väčšinou používa na hranie hier by sa tento virtuálny svet dal využiť prakticky na čokoľvek – prácu, hru, koncerty, výlety do kina a iné.

Hype o digitálnych svetoch a rozšírenej realite sa objavuje každých pár rokov. Metaverse medzi bohatými investormi a veľkými technologickými firmami ale vyvoláva obrovské vzrušenie. Navyše, nikto nechce zostať pozadu, ak sa ukáže, že je to budúcnosť internetu.

Prečo sa do toho zapojil Facebook?

Facebook urobil z vybudovania metaverse jednu zo svojich veľkých priorít. Značne sa investuje do virtuálnej reality prostredníctvom náhlavných súprav Oculus.

Existuje už táto technológia?

VR prešla v posledných rokoch dlhou cestou a ponúka špičkové náhlavné súpravy, ktoré môžu oklamať ľudské oko a vidieť ho v 3D, keď sa hráč pohybuje vo virtuálnom svete. Stala sa tiež bežnejšou. Herné náhlavné súpravy Oculus Quest 2 VR boli obľúbeným vianočným darčekom v roku 2020.

Explózia záujmu o NFT, ktoré môžu poskytnúť spôsob, ako spoľahlivo sledovať vlastníctvo digitálneho tovaru, by mohla poukázať na to, ako by fungovala virtuálna ekonomika.

A pokročilejšie digitálne svety budú potrebovať lepšie, konzistentnejšie a mobilnejšie pripojenie – niečo, čo by bolo možné vyriešiť zavedením 5G.

Zatiaľ je ale všetko v počiatočných fázach. O evolúciu metaverse, ak sa to vôbec stane, sa bude bojovať medzi technickými gigantmi počas nasledujúceho desaťročia alebo možno ešte dlhšie.

Zdroj:

BBC, 2021. Apparently, it’s the next big thing. What is the metaverse? [online]. [cit. 2021-10-18]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/technology-58749529

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments