23.3 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Ekonomika Veľký prieskum bankovníctva v USA

Veľký prieskum bankovníctva v USA

Napriek jednému z najprudších poklesov hrubého domáceho produktu a zamestnanosti, aké kedy boli zaznamenané, boli banky schopné slúžiť svojim zákazníkom a zostať ziskové. V roku 2020 došlo v USA iba k štyrom zlyhaniam bánk, a to aj napriek mimoriadnym ekonomickým okolnostiam. Podľa údajov Federálnej poisťovacej spoločnosti pre poistenie vkladov bolo iba 5% bánk na celoštátnej úrovni nerentabilných a približne 53% bánk preukázalo v roku 2020 každoročné zvýšenie ziskov. Korporácie používali nízke úrokové sadzby na emitovanie a refinancovanie dlhu rekordnými sadzbami v roku 2020, čím vytvorili hotovostný stimul. Veľkú úlohu zohrali aj technológie, keď bankové odvetvie prešlo digitálnou transformáciou. 

V USA je viac ako 5 000 bánk a sporiacich inštitúcií. Napriek tomu sa aktíva čoraz viac koncentrujú na vrchole. Sto najväčších má aktíva v hodnote 16,4 bilióna dolárov, čo predstavuje viac ako 80% celkových aktív bánk v USA. Kvalita a ziskovosť majetku sa medzi týmito inštitúciami veľmi líšia. S ohľadom na to preskúmala spoločnosť Forbes finančné údaje, aby posúdila najlepšie a najhoršie banky v Amerike. Medzi ukazovatele patrí návratnosť priemerného hmotného kmeňového kapitálu, návratnosť priemerných aktív, čistá úroková marža, miera efektívnosti a čisté zúčtovania ako percento z celkových pôžičiek. Forbes tiež zohľadňuje nasledovné: nevýkonné aktíva ako percento aktív, pomer CET1, pomer kapitálu založený na riziku a rezervy ako percento nevýkonných aktív. Poslednou zložkou je rast prevádzkových výnosov. Vylúčili sme banky, v ktorých má materská spoločnosť najvyššej úrovne sídlo mimo USA.

Top 10 bankových inštitúcií v USA

1. CVB Financial

2. Prosperity Bancshares

3. Glacier Bank

4. Central Bancompany

5. Home BancShares

6. Independent Bank Group

7. Community Bank System

8. Bank of New York Mellon

9. SVB Financial Group

10. WSFS Bank

Spoločnosť CVB Financial, materská spoločnosť Citizens Business Bank, bola druhý rok po sebe najlepšie hodnotenou bankou v Amerike. Veriteľ malého podnikania v Ontariu v Kalifornii bol v prvej 20 spomedzi všetkých sledovaných metrík Forbes a svietil najjasnejšie v pomere efektívnosti (39%), raste prevádzkových výnosov (41,5%) a preukázal záporný pomer čistého náboja. Naopak, stredná banka na zozname Forbesu mala 57% efektivitu, vykázala prevádzkový rast iba 5,4% a zaznamenala mieru odpustenia 0,17% priemerných úverov. Spoločnosť CVB, ktorá bola založená v roku 1974 a má viac ako 13 miliárd dolárov v aktívach a viac ako 50 pobočkách v štáte Kalifornia, bola zisková 174 po sebe nasledujúcich štvrťrokov, hoci bola dočasne prerušená dlhá reťaz rastúcej ziskovosti.

Menšie banky a tie, ktoré sa zameriavajú na komerčné pôžičky, naďalej dominovali na najvyšších priečkach zoznamu Forbes Best Banks. Iba jedna banka v top 20 mala aktíva v hodnote viac ako 100 miliárd dolárov.

Spoločnosť Prosperity Bancshares so sídlom v Houstone sa umiestnila na 2. mieste a vďaka prudkému rastu zostala na šiestom mieste nášho zoznamu do roku 2020. Prevádzkové príjmy sa v roku 2020 zvýšili o 54% a veriteľovi sa darilo v efektívnosti a kapitalizácii. Top 5 doplnili Kalispell, Montana; Glacier Bancorp; Colorado Springs; Central Bancorp a Conway; Arkansas a Home BancShares. Priemerný majetok v našich top 5 bol iba 20 miliárd dolárov.

V prvej veľkej štvorke amerického bankovníctva, JPMorgan Chase, Bank of America, Citigroup a Wells Fargo, spoločnosti zaznamenali, že ich kombinované aktíva presiahli 10 biliónov dolárov, čo je viac ako polovica niektorých množstiev v USA. Žiadna z týchto bánk neskončila v našej top 50. Spravidla klesli kvôli podpriemernému rastu, pretože vyčlenili rozsiahlu rezervu na riešenie pandémie a boli zasiahnuté prudkým poklesom úrokových sadzieb. JPMorgan Chase sa umiestnil na najvyššom mieste # 51 a prepadol sa o osem miest. Citigroup získala 10 miest a umiestnila sa na 65. mieste. Bank of America a Wells Fargo sa prepadli a umiestnili na # 74, resp. # 98.

Zdroj:

FORBES, 2021. America’s Best And Worst Banks 2021.[cit. 2021-02-05]. [online]. Dostupné na: https://www.forbes.com/sites/antoinegara/2021/01/28/americas-best-and-worst-banks-2021/?sh=2090e80a3312

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments