13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Mjanmarský puč: Zablokovanie Facebooku kvôli „stabilite"

Mjanmarský puč: Zablokovanie Facebooku kvôli „stabilite”

Mjanmarskí vojenskí vládcovia zablokovali prístup na Facebook niekoľko dní po zvrhnutí demokratickej vlády. Úradníci uviedli, že platforma sociálnych médií, pre mnohých obyvateľov Mjanmarska jediný prístup na internet, bude blokovaná kvôli „stabilite”. Facebook sa stal hlavným zhromažďovacím bodom pre odpor proti pondelňajšiemu puču. V rámci ďalšej občianskej neposlušnosti odmietajú zákonodarcovia opustiť svoje sídlo v hlavnom meste a v Rangúne bolo vidieť ďalšie potrestanie.

Ministerstvo komunikácií a informácií oznámilo, že prístup na Facebook bude blokovaný do 7. februára. Anthony Aung, ktorý vedie cestovnú agentúru v hlavnom meste Yangon, v jednom okamihu pre BBC uviedol, že na stránku má stále prístup prostredníctvom WiFi, ale nie cez mobilné dáta. Povedal: „Ľudia v mojom okolí sa ponáhľajú sťahovať alternatívne aplikácie a VPN“, virtuálne súkromné siete, ktoré umožňujú používateľom obísť obmedzenia internetu. O hodiny neskôr Aung uviedol, že Facebook úplne prestal fungovať. Yangonská študentka Min Htet uviedla, že jej vzdelávanie bolo už pozastavené kvôli pandémii Covid. „Blokovanie Facebooku dnes znamená, že sloboda mladých ľudí je odteraz obmedzená,” uviedla pre agentúru Reuters.

Viac ako polovica z 54 miliónov Mjanmarčanov používa Facebook. Na margo toho aktivisti vytvorili stránku na koordináciu opozície proti štátnemu prevratu. Spoločnosť umožňuje, aby sa jej aplikácia v Mjanmarsku používala bez nákladov na dáta, aby sa zabránilo nákladným poplatkom za telekomunikačné dáta.

Sociálny gigant toto prerušenie uznal a uviedol: „Žiadame úrady, aby obnovili pripojenie, aby ľudia v Mjanmarsku mohli komunikovať so svojimi rodinami a priateľmi a získať prístup k dôležitým informáciám.”

Telekomunikačná spoločnosť Telenor Myanmar, ktorá je súčasťou nórskej skupiny Telenor Group, uviedla, že splní príkaz na blokovanie Facebooku, vo vyhlásení však uviedla, že to porušuje zákon o ľudských právach.

Čo sa deje na uliciach? 

Podľa správ z druhého mjanmarského mesta, Mandalay, došlo k malej demonštrácii a k niekoľkým zatknutiam. V Yangone obyvatelia na znak protestu búchali hrncami na varenie. Najmenej 70 zákonodarcov odmieta opustiť vládny penzión v hlavnom meste Nay Pyi Taw. Poslanci patria do Národnej ligy za demokraciu (NLD) pod vedením Aung San Suu Kyi, zvoleného civilného vodcu zvrhnutého a následne zatknutého pri puči. Armáda v stredu proti nej a zvrhnutému prezidentovi, Win Myintovi, podala obžalobu.

Ulice sú z väčšej časti pokojné, nemocnice však zaznamenali protesty. Mnoho lekárov buď prestalo pracovať, alebo pokračovalo v nosení symbolov vzdoru, aby sa postavili proti potlačeniu mjanmarskej demokracie.

Generálny tajomník OSN, António Guterres, medzitým vyzval na obnovenie ústavného poriadku v Mjanmarsku, známom tiež ako Barma. Povedal, že dúfa, že v tejto veci bude jednota v Rade bezpečnosti. „Urobíme všetko pre to, aby sme zmobilizovali všetkých kľúčových aktérov medzinárodného spoločenstva, aby vyvinuli dostatočný tlak na Mjanmarsko, aby sa ubezpečil, že tento puč zlyhá,” uviedol. „Je absolútne neprijateľné zvrátiť výsledok volieb a vôľu ľudí.”

Zdroj: 

BBC, 2021. Myanmar coup: Military blocks Facebook for sake of ‘stability’. [cit. 2021-02-04]. [online]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/world-asia-55923486 

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments