17.4 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Ekonomika Veľká Británia: Inflácia by mohla pri raste cien prekročiť 2%

Veľká Británia: Inflácia by mohla pri raste cien prekročiť 2%

Ekonómovia už pred niekoľkými mesiacmi varovali, že ceny v januári môžu rásť. Niektorí odborníci upozorňovali, že inflácia do konca roka 2021 prekročí 2%. 

Inflácia vzrástla za 12 mesiacov do januára o 0,7%, oproti decembrovým číslám – 0,6%. Central bank of England má inflačný cieľ medzi 2% a 2,5%. 

Podľa Úradu pre národnú štatistiku (ONS) ceny potravín v januári vzrástli o 0,6%. Niektorí odborníci v stredu varovali, že inflácia by mohla do konca roka 2021 prekročiť cieľovú hodnotu Bank of England na úrovni 2%.

„Malý januárový rast inflácie CPI je prvým tohtoročným krokom na dosiahnutie tohto predpokladu,” uviedol hlavný ekonóm Spojeného kráľovstva v spoločnosti Pantheon Economics Samuel Tombs.

Pretože sa znižovanie DPH v pohostinstvách a cestovnom ruchu na konci marca končí a ceny energií stúpajú, povedala Karen Ward, odborníčka na stratégiu trhu pre Európu v spoločnosti JPMorgan Asset Management, nasledovné: „Už len to by malo tlačiť ceny hore.”

Zdroj: https://www.bbc.com/news/business-56083963

Ďalej dodala, že by to znamenalo ďalšiu zmenu úrokových sadzieb Bank of England. Tá je v súčasnosti na úrovni 0,1% a pravdepodobne bude stúpať smerom nahor. 

Ale Ed Monk, zástupca riaditeľa spoločnosti Fidelity International, uviedol: „Celkový obraz je „dosť mätúci, pokiaľ ide o ceny práve teraz.”

„Bude trvať niekoľko mesiacov kým sa skončia súčasné obmedzenia a kým sa ukáže reálna predstava,” konštatoval.

Z dlhodobého hľadiska uviedol, že ceny budú závisieť aj od toho, ako sa bude vyvíjať trh práce, keď sa uvoľnia vládne opatrenia.  

„Akékoľvek zvýšenie miery nezamestnanosti by mohlo potlačiť zvyšovanie miezd a cien,” uviedol.

Britská centrálna banka už skôr naznačila, že zavedenie britskej vakcíny proti vírusu Covid-19 pravdepodobne zvýši infláciu, pretože sa uvoľní ekonomika a spotrebitelia môžu začať utrácať zhruba 125 miliárd GBP zadržiavaných úspor.

Zdroj:

BBC, 2021. Warnings inflation could breach 2% target as prices rise. [cit. 2021-02-18]. [online]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-56083963 

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments