23.3 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Ekonomika Biely dom a Nord Stream 2: Naťahovačky o zemný plyn

Biely dom a Nord Stream 2: Naťahovačky o zemný plyn

Americký prezident, Joe Biden, včera oznámil, že považuje plynovod Nord Stream 2 za zlý obchod pre Európu. Biely dom preto uvažuje nad uvalením sankcií, ktoré zabránia jeho dokončeniu. Toto uviedla včera hovorkyňa Bieleho domu, Jen Psaki. Nord Stream 2 by v budúcnosti mohol zohrávať kľúčovú úlohu v sprostredkovaní zemného plynu medzi Ruskom a Nemeckom.

Povestný plynovod

Voči často skloňovanému plynovodu Nord Stream 2, ktorý by mal po dne Baltského mora privádzať zemný plyn z Ruska do Nemecka sa včera administratíva amerického prezidenta, Joea Bidena, ohradila. Toto vyplýva zo slov hovorkyne Bieleho domu. Hlava USA totiž zaujala negatívny postoj a vyjadrila „jasne kritický názor” , informovala stránka finančného centra stránky Zoznam.sk Čo je však veľmi dôležité podotknúť je fakt, že prezident Joe Biden nie je jediný. Počas svojho funkčného obdobia vyjadril svoj nesúhlas voči plynovodu tiež bývalý prezident USA Donald Trump, ktorý atakoval nemeckú vládu podporujúcu tento projekt.

Nielen USA sú proti

Kritika USA nie je jediná. Niektoré krajiny strednej a východnej Európy takisto tento projekt kritizujú. Dôvodom je fakt, že Európa by bola príliš závislá od ruských surovín. Analytici sa domnievajú, že Spojené štáty sa týmto snažia rovnako o uplatnenie sa na európskom trhu práve so svojim skvapalneným zemným plynom (LNG).

V decembri minulého roka bol Snemovňou reprezentantov a Senátom schválený zákon o obrannom rozpočte. Ten obsahoval najmä možnosť uloženia sankcií voči firmám spojeným s výstavbou plynovodu Nord Stream 2. Ako sa situácia ohľadom tohto projektu vyvinie ešte nie je známe. Bidenova administratíva sa podľa denníka The Wall Street Journal sa nemusí rozhodnúť pre žiadne postihy. Je to práve z dôvodu obáv z poškodenia vzťahov s Nemeckom, ktoré zoráva dôležitú rolu. Je totiž tradičným spojencom USA.

Zdroj:

OPENIAZOCH.ZOZNAM.SK, 2021. Biely dom: Nord Stream 2 je pre Európu zlým obchodom. [cit. 2021-02-17]. [online]. Dostupné na:https://openiazoch.zoznam.sk/cl/209470/Biely-dom-Nord-Stream-je-pre-Europu-zlym-obchodom

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments