20.9 C
Bratislava
štvrtok, 8 júna, 2023
Home Správy zo sveta Facebook blokuje austrálskych používateľov v prezeraní alebo zdieľaní správ

Facebook blokuje austrálskych používateľov v prezeraní alebo zdieľaní správ

Facebook zablokoval austrálskym používateľom zdieľanie alebo prezeranie spravodajského obsahu na platforme, čo vyvolalo veľký poplach nad prístupom verejnosti ku kľúčovým informáciám.

Austrálčania sa vo štvrtok prebudili a zistili, že Facebookové stránky všetkých miestnych aj svetových spravodajských webov nie sú k dispozícii. Blokovaných bolo aj niekoľko vládnych zdravotných a pohotovostných stránok. 

Austrálska vláda tento krok dôrazne kritizovala a uviedla, že demonštrovala „nesmiernu trhovú silu týchto digitálnych sociálnych gigantov.”

Federálny pokladník, Josh Frydenberg, uviedol, že zákaz spravodajských informácií mal „obrovský dopad na komunitu”. Mesačne navštívi stránku sociálnych médií asi 17 miliónov Austrálčanov. 

„Myslím si ale, že ich dnešné kroky boli zbytočné a nesprávne,” dodal. Google a Facebook bojovali proti zákonu, pretože tvrdia, že neodráža fungovanie internetu, a nespravodlivo „pokutuje” ich platformy.

Na rozdiel od Facebooku však Google v posledných dňoch podpísal platobné dohody s tromi významnými austrálskymi médiami. K akcii Facebooku došlo len pár hodín potom, čo spoločnosť Google súhlasila s platením spoločnosti News Corp od Ruperta Murdocha za obsah zo spravodajských webov v celom mediálnom prostredí.

Austrálske úrady vypracovali zákony na „rovnaké podmienky” medzi technologickými gigantmi a zápasiacimi vydavateľmi o zisky. Z každých 100 $ (56 £; 77 $) vynaložených na digitálnu reklamu v austrálskych médiách ide v týchto dňoch 81 $ do spoločností Google a Facebook.

Napriek tomu Facebook uviedol: „Zákon ponechal otázku, ktorá stojí pred prísnou voľbou: pokus o dodržiavanie zákona, ktorý ignoruje realitu tohto vzťahu alebo zastavenie poskytovania spravodajského obsahu v našich službách v Austrálii.”

„Zastavenie prístupu k dôležitým informáciám celej krajine počas noci je nereálne,” uviedla Elaine Pearson.

„Budeme vydávať právne predpisy pre tento kódex. Chceme, aby digitálni giganti platili podnikom tradičných spravodajských médií za generovanie originálneho novinárskeho obsahu,” uviedol Josh Frydenberg.

Vo veľkej miere hovoríme o princípe. Ostatné krajiny sa zaoberali tým, čo sa deje v Austrálii. Špekuluje sa, že Kanada, dokonca aj EÚ, by mohli nasledovať vedenie Austrálie, čomu sa chce Facebook vyhnúť.

Facebook už za niektoré novinky platí. Uzatvárajú sa napríklad v obchodných dohodách s mediálnymi spoločnosťami vo Veľkej Británii.

Zdroj:

BBC, 2021. Facebook blocks Australian users from viewing or sharing news. [cit. 2021-02-18]. [online]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/world-australia-56099523

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments