21.3 C
Bratislava
pondelok, 2 októbra, 2023
Home Správy zo sveta Vedci zistili, že niektoré mozgové bunky ožívajú a rastú hodiny po smrti

Vedci zistili, že niektoré mozgové bunky ožívajú a rastú hodiny po smrti

Hovoria tomu „zombie gén”.

Nová štúdia publikovaná v časopise Scientific Reports spochybňuje rozšírené presvedčenie, že mozgová aktivita sa zastaví okamžite po smrti alebo krátko po nej. 

Vedci z Illinoiskej univerzity v Chicagu zistili, že mozgové bunky nielen ožívajú, ale aj zväčšujú svoje rozmery hodiny po smrti človeka. 

Autor štúdie Jeffrey Loeb, vedúci neurológie a rehabilitácie na lekárskej fakulte UIC, uviedol, že zistenia nie sú „príliš prekvapivé”. Myslí si to z dôvodu, že mozgové bunky sú zápalové. Ich úlohou je „upratovať veci” po úrazoch mozgu, ako je nedostatok kyslíka alebo mozgová príhoda.

„Väčšina štúdií predpokladá, že sa všetky funkcie v mozgu zastavia okamžite, ako srdce prestane biť, ale nie je to tak,” uviedol Loeb vo vyhlásení. 

„Naše zistenia budú potrebné na interpretáciu výskumu ľudských mozgových tkanív, pretože sme tieto zmeny doteraz nekvantifikovali.”

Vedci analyzovali čerstvé mozgové tkanivo od ľudí s neurologickými poruchami a od osôb bez nich. 

Tím UIC zistil, že asi 80 % analyzovaných génov sa v priebehu 24 hodín príliš nezmenilo. No keď „sa neurónové gény zmenšovali”, takzvané „zombie gény” boli čoraz aktívnejšie počas prvých 12 hodín po smrti.

„Naše objavy neznamenajú, že by sme mali zahodiť programy výskumu ľudských tkanív. Znamená to len to, že vedci musia brať do úvahy tieto genetické a bunkové zmeny a čo najviac znížiť interval post mortem, aby sa znížila ich veľkosť,” povedal Loeb. 

„Dobrou správou z našich zistení je, že teraz vieme, ktoré gény a typy buniek sú stabilné, ktoré sa degradujú a ktoré sa časom zväčšujú, aby bolo možné lepšie porozumieť výsledkom posmrtných mozgových štúdií.”

Zdroj:

COMPLEX 2021. Researchers Discover Some Brain Cells Come Alive and Grow Hours After Death. [online]. [cit. 2021-03-24]. Dostupné na: https://www.complex.com/life/study-brain-cells-active-grow-hours-after-person-dies

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments