17.4 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Správy zo sveta V roku 2021 je denne zaregistrovaných viac ako 600 000 nových škodlivých...

V roku 2021 je denne zaregistrovaných viac ako 600 000 nových škodlivých programov

Na základe množstva škodlivého softvéru zaregistrovaného od minulého roku je zrejmé, že sa zločinci neustále snažia zúročiť paniku a obavy z významných globálnych udalostí. Medzi ne patrí aj pandémia.

Údaje získané a vypočítané spoločnosťou Finbold predpokladajú, že v roku 2021 (globálne) je denne zaregistrovaných asi 604 059 nových škodlivých programov (malvér) a potenciálne nežiaducich aplikácií (PUA). 

Odhady sú založené na už registrovanom 61,01 milióne škodlivého softvéru v období od 1. januára 2021 do 11. apríla 2021. 

Ak sa miera nového škodlivého softvéru udrží po celý rok, v roku 2021 bude zaregistrovaných ohromných 220 miliónov nového škodlivého softvéru. To predstavuje nárast o 56,86 % zo 137,7 milióna zaznamenaných v minulom roku.

Celkovo zaznamenáva rok 2021 prudký nárast škodlivého softvéru. Najvyššia hodnota bola pri tom zaznamenaná v marci na hodnote 19,2 milióna. Závažnosť malvéru zaregistrovaného v tomto roku sa ukazuje v porovnaní s prípadmi z minulého roku. 

Len za tri a pol mesiaca predstavuje tohtoročný malvér 44,3 % zo 137,7 milióna nového malvéru za rok 2020. Údaje o novo-registrovanom škodlivom softvéri poskytuje AV-Test Institute.

Uprostred pandémie prepukol nový malvér

Aj keď malvér a potenciálne nežiaduce aplikácie vždy predstavovali hrozbu technologického pokroku, počítačoví zločinci využili pandémiu a zamerali sa na viac ľudí, pretože väčšie množstvo ľudí trávi čas online.

Za zmienku stojí, že u väčšiny ľudí pracujúcich na diaľku existuje vysoká pravdepodobnosť útokov škodlivého softvéru, zatiaľ čo doma existuje kombinácia slabšej kontroly zabezpečenia. Okrem toho existuje vyššia pravdepodobnosť, že používatelia prepadnú malvéru s tematikou Covid-19 vo forme e-mailov práve doma.

Útočníci potenciálne využívajú počiatočnú úzkosť okolo pandémie na zacielenie na jednotlivcov pomocou e-mailov obsahujúcich informácie o vakcínach Covid-19 a liečbe.

Rast sociálnych médií a vznik nových platforiem navyše ponúka vývojárom škodlivého softvéru jedinečnú príležitosť dosiahnuť viac cieľov.

Na obete škodlivého softvéru sa zameriavajú reklamy propagované na platformách ako YouTube a TikTok. Rastúca popularita týchto sociálnych sietí z nich robí atraktívnu reklamnú platformu pre malvér.  

Vysoký objem registrovaného škodlivého softvéru z minulého roka predstavuje obrovskú výzvu pre detekciu hrozieb, pretože taktika hrozieb sa vyvíja a útočníci získavajú dôveru jednotlivcov aj organizácií akejkoľvek veľkosti a rôznych priemyselných odvetví. 

Zdroj:

FINBOLD, 2021. Over 600,000 new malicious programs are registered daily in 2021. [online]. [cit. 2021-04-12]. Dostupné na: https://finbold.com/over-600000-new-malicious-programs-are-registered-daily-in-2021/

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments