2.2 C
Bratislava
streda, 26 januára, 2022
Home Ekonomika V Iraku vládne apatia a pesimizmus, pretože milióny ľudí hlasuje v predčasných...

V Iraku vládne apatia a pesimizmus, pretože milióny ľudí hlasuje v predčasných voľbách

V nedeľu Iračania hlasovali v parlamentných voľbách, ktoré sa konali niekoľko mesiacov pred plánovaným termínom, ako ústupok ľudového povstania vedeného mládežou proti korupcii a zlému riadeniu.

Vyjadrili nesúhlas

Hlasovanie ale poznačila rozsiahla apatia a bojkot mnohých mladých aktivistov. Tí sa koncom roka 2019 tlačili v uliciach Bagdadu a južných provincií Iraku. 

Napriek tomu, že sa úrady vzdali a vyhlásili predčasné voľby, počet obetí na životoch a tvrdé zásahy, ako aj séria cielených atentátov, podnietili mnohých, ktorí sa zúčastnili na protestoch, k neskoršej výzve na bojkot hlasovania.

Po 11 hodinách hlasovania sa volebné miestnosti zatvorili. Podľa nezávislého orgánu, ktorý dohliada na voľby v Iraku, sa výsledky očakávajú do 24 hodín. Očakáva sa ale, že rokovania o zvolení predsedu vlády povereného zostavením vlády sa budú ťahať týždne alebo dokonca mesiace.

Voľby boli šieste od pádu Saddáma Husajna po americkej invázii do Iraku v roku 2003. Mnohí boli skeptickí voči tomu, že nezávislí kandidáti z protestného hnutia majú šancu proti dobre zakoreneným stranám a politikom.

Niekoľko minút po zatvorení volebných miestností sa odpálil ohňostroj. Ten organizovala bagdadská samospráva na významnom námestí Tahrir, kde demonštranti niekoľko mesiacov stavali stany. Dnes je námestie do značnej miery prázdne. Krajina čelí obrovským ekonomickým a bezpečnostným výzvam. Hoci väčšina Iračanov túži po zmene, len málokto očakáva, že k nej dôjde v dôsledku volieb.

Podľa irackých zákonov si víťaz nedeľného hlasovania zvolí budúceho premiéra krajiny. Je ale nepravdepodobné, že by niektorá z konkurenčných koalícií získala jasnú väčšinu. To si vyžiada zdĺhavý proces zahŕňajúci zákulisné rokovania s cieľom vybrať konsenzuálneho premiéra a dohodnúť sa na novej koaličnej vláde. 

Po voľbách v roku 2018 trvalo zostavenie vlády osem mesiacov politickej hádky.

Vo volebnom prostredí dominujú skupiny pochádzajúce z väčšiny irackých šiitských moslimov. Očakávajú sa pritom tesné preteky medzi vplyvným irackým šiitským duchovným Moqtada al-Sadr a Alianciou Fatah na čele s polovojenským vodcom Hadi al-Amerim. Ten bol v predchádzajúcich voľbách na druhom mieste.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. In Iraq, apathy and pessimism as millions vote in early elections. [online]. [cit. 2021-10-08]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/10/11/in-iraq-apathy-and-pessimism-as-millions-vote-in-early-elections

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments