1.9 C
Bratislava
nedeľa, 28 novembra, 2021
Home Komodity Ceny ropy rastú, WTI takmer dosiahla 7-ročné maximum

Ceny ropy rastú, WTI takmer dosiahla 7-ročné maximum

Minulý týždeň priniesol so sebou ďalší úspech pre ropu. Tentoraz sa jej ceny vyšplhali vyššie a cena americkej ropy WTI sa dostala na takmer 7-ročné maximum.

Ceny ropy zaznamenali na konci tohto týždňa významný rast. Ten neobišiel ani americkú ropu WTI, ktorej cena dosiahla takmer 7-ročné maximum. Počas celého týždňa sa ceny ropy zvýšili približne o 4 %. Dôvodom je pokračujúci dopyt po komodite zo strany najväčších spotrebiteľov. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci pritom nevypočuli žiadosť o významnejšie zvýšenie produkcie.

V skupine OPEC+, ktorú tvoria OPEC a ďalší producenti na čele s Ruskom, padlo na stretnutí minulý pondelok 4. 10. rozhodnutie pokračovať vo zvyšovaní produkcie, a to podľa pôvodne stanoveného plánu. Pre ďalšie mesiace to znamená  len o 400.000 barelov denne viac (1 barel = 159 litrov). Najväčší dodávatelia ropy, medzi ktorých patria aj USA žiadali pritom výraznejší rast ťažby. Robili tak z dôvodu, že dopyt po zotavovaní ekonomiky z pandémie nového koronavírusu výrazne stúpa.

Ako sa darí Brentu?

Ani ropná zmes Brent nezaháľala v raste. Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v decembri dosiahla na záver piatkového (8. 10.) obchodovania úroveň 82,39 USD, teda 71,22 eura za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje rast o 44 centov (0,54 %).

Za Brentom nezaostáva ani americká ľahká ropa WTI. V piatok uzatvorila táto ropa s novembrovým kontraktom cenu na hranici 79,35 USD/barel. Na porovnanie s jej predchádzajúcou uzávierkou to preukazuje rast o 1,05 USD (1,34 %). Išlo pritom o najvyššiu uzávierku od 31. októbra 2014.

Zdroj:

ZOZNAM.SK, 2021. Ceny ropy koncom týždňa vzrástli, cena WTI sa dostala na takmer 7-ročné maximum. [online]. [cit. 2021-10-09]. Dostupné na: https://openiazoch.zoznam.sk/cl/216641/Ceny-ropy-koncom-tyzdna-vzrastli-cena-WTI-sa-dostala-na-takmer-rocne-maximum

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments