-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Správy zo sveta V Číne počas víkendu udreli dve silné zemestrasenia

V Číne počas víkendu udreli dve silné zemestrasenia

PEKING – Silné zemetrasenie otriaslo juhozápadnou Čínou neďaleko hraníc s Mjanmarskom, pričom zabilo najmenej troch ľudí a zranilo viac ako 27 ľudí.

Otrasy o magnitúde 7,3 sa odohrali približne 1 000 km severne od predchádzajúceho chvenia v piatok večer v juhozápadnej Číne pri Mjanmarsku.

Silné zemetrasenie bude podľa odborníkov znamenať značné ekonomické straty.

Samostatné intenzívnejšie otrasy v sobotu ráno spôsobili zrútenie mostu a spôsobili ďalšie škody v strednej Číne.

Geofyzik amerického geologického prieskumu, Jonathan Tytell, uviedol, že zemetrasenia spolu nesúviseli.

Prvé zemetrasenie o sile 6,4 stupňa zasiahlo provinciu Jün-nan neskoro v piatok. K druhému zemetraseniu o sile 7,3 stupňa došlo podľa čínskych meraní o niekoľko hodín neskôr v južnej časti provincie Čching-chaj, asi 1 000 kilometrov na juh.

Podľa oficiálnych novín People’s Daily nasledovalo po zemetrasení Qinghai 453 následných otrasov. Najmenej osem ľudí bolo zranených.

Seizmologický úrad v provincii Jün-nan informoval o intenzite piatkového nočného otrasu a uviedol, že zasiahol 8 kilometrov pod povrchom severozápadne od mesta Dali.

Plytké otrasy často spôsobujú väčšie škody, najmä v obývaných oblastiach.

V Qinghai úrady zriadili dočasné bezpečnostné úkryty kvôli nepretržitým následným otrasom.

Minulý rok zemetrasenie o sile 5 stupňov v Yunnane zabilo štyroch ľudí a 23 zranilo.

Najhoršie zemetrasenie v Číne za posledné roky zasiahlo v roku 2008 hornatú západnú časť provincie S’-čchuan severne od Yunnanu a zabilo takmer 90 000 ľudí.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. Second powerful earthquake strikes in central China. [online]. [cit. 2021-05-23]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/05/22/second-powerful-earthquake-strikes-in-central-china

WASHINGTON POST, 2021. 2 separate China quakes cause damage; 3 dead, dozens hurt. [online]. [cit. 2021-05-23]. Dostupné na: https://www.washingtonpost.com/world/strong-shallow-earthquake-shakes-southwestern-china/2021/05/21/261c6902-ba4b-11eb-bc4a-62849cf6cca9_story.html

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments