17.4 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Amsterdam sa stal prvým mestom na svete, ktoré zakázalo tento typ reklamy

Amsterdam sa stal prvým mestom na svete, ktoré zakázalo tento typ reklamy

Amsterdam má byť prvým mestom na svete, ktoré zakáže reklamy od fosílnych palív a leteckých spoločností v snahe znížiť „prebytok” reklamy na fosílne palivá.

To znamená, že vozidlá na fosílne palivá, ako napr. benzínové autá a lety, už nebudú inzerované v staniciach metra v Amsterdame alebo v centre mesta.

Nový zákon sleduje masové pohyby v hlavnom meste a jeho okolí, ktoré viedli iniciatíva Reclame Fossielvrij (bezplatná reklama na fosílie). 

Skupina koordinovala list od viac ako 50 miestnych organizácií požadujúcich, aby bol Amsterdam bez fosílií.

„Rozhodnutie zakázať reklamu na fosílne palivá zo staníc metra prichádza v rozhodujúcom okamihu v boji proti zmene podnebia. Reklamy, ktoré vykresľujú fosílne palivá ako bežné, zhoršujú narušenie klímy a nemajú miesto v meste alebo krajine, ktorá je v súlade s Parížom,” hovorí Femke Sleegers, koordinátorka Reclame Fossielvrij.

Hoci sa holandská kampaň zamerala iba na hlavné mesto, existujú náznaky, že by sa rovnaká iniciatíva mohla rozšíriť aj do ďalších veľkých holandských miest. Nimi sú napr. Haag, Rotterdam či Utrecht.

Existuje nejaký globálny tlak?

V celej Európe vzniklo niekoľko miestnych kampaní proti reklame na fosílne palivá. Tie získali významnú podporu verejnosti.

Vo Francúzsku vypracovala organizácia Resistance to Advertising Aggression Network (Résistance à l’Agression Publicitaire) správu, ktorá demonštruje naliehavosť podobných zákonov vo Francúzsku v boji proti reklame na fosílne palivá.

Podporuje regulovanie publicity fosílnych palív podobným spôsobom ako reklama na tabak a alkohol.

Kampaň Badvertising vo Veľkej Británii tiež bojuje za zákaz reklamy na fosílne palivá. Robí tak pomocou podobných stratégií ako predchádzajúce kampane proti reklamám na tabak. Tie boli v Spojenom kráľovstve v roku 2007 nelegálne.

Podporuje regulovanie publicity fosílnych palív podobným spôsobom ako reklama na tabak a alkohol.

Leo Murray, zakladateľ charitatívnej organizácie pre oblasť podnebia Possible, ktorej cieľom je zakázať reklamu na SUV vo Veľkej Británii, má pochybnosti o tejto stratégii. Zároveň má záujem tento proces urýchliť.

„Aj keď boli kampane proti fajčeniu nakoniec účinné, trvalo to desaťročia a nemáme dostatok času, aby to trvalo celé desaťročia.”

Napriek tomu má Murray stále vieru v ukončenie reklamy na fosílne palivá vďaka precedensu. Ten prišiel od Holanďanov:

„Teraz, keď sa to stalo v jednom európskom hlavnom meste a zdá sa, že sa šíri po celom Holandsku, umožňuje nám to urobiť podobné zmeny a nasledovať ich precedens pri uskutočňovaní významných zmien. Teraz vo Veľkej Británii vedú mestá ako Liverpool podobné diskusie o budúcnosti reklamy na fosílne palivá.”

Zdroj:

EURONEWS, 2021. Amsterdam to become first city in the world to ban this type of advert. [online]. [cit. 2021-05-23]. Dostupné na: https://www.euronews.com/green/2021/05/20/amsterdam-becomes-first-city-in-the-world-to-ban-this-type-of-advert

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments