23.3 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Ekonomika USA zaradili na čiernu listinu sedem čínskych skupín, ktoré obviňujú zo stavby...

USA zaradili na čiernu listinu sedem čínskych skupín, ktoré obviňujú zo stavby superpočítačov na pomoc svojej armáde

Je to prvý krok Bidenovej administratívy, ktorý má Číne sťažiť získanie americkej technológie.

Vo štvrtok boli na čiernu listinu USA pridané tri spoločnosti a štyri pobočky čínskeho Národného superpočítačového centra. To zakazuje americkým spoločnostiam vývoz technológie do skupín bez riadneho schválenia.

Americké obchodné oddelenie uviedlo, že skupiny sa podieľali na stavbe superpočítačov používaných čínskymi „vojenskými aktérmi“ a na uľahčovaní programov na vývoj zbraní hromadného ničenia.

Americká ministerka obchodu, Gina Raimondo, uviedla: „Bidenova vláda využije celý rozsah svojich autorít na to, aby zabránila Číne využívať americké technológie na podporu týchto destabilizujúcich snáh o modernizáciu armády.”

Zatiaľ čo čierna listina zakazuje spoločnostiam so sídlom v USA poskytovať služby a produkty čínskym firmám, nebráni tým, ktoré sa vyrábajú v zariadeniach mimo USA.

Jednou z takýchto spoločností je TSMC, taiwanská spoločnosť, ktorá sa stala najvyspelejším výrobcom polovodičov na svete.

Čo je to superpočítač?

Superpočítače majú v porovnaní s univerzálnym počítačom podstatne vyššiu úroveň výkonu a dokážu vykonať miliardy výpočtov za sekundu.

Pozostávajú z tisícok pripojených procesorov. Používajú sa na funkcie ako predpovedanie vývoja počasia a podnebia, simulácie jadrových testov a na farmaceutický výskum. Sú tiež potrebné pre vývoj pokročilých zbraní, ako sú hypersonické rakety.

„Schopnosti superpočítača sú životne dôležité pre vývoj mnohých, možno takmer všetkých, moderných zbraní a národných bezpečnostných systémov, ako sú jadrové zbrane a hypersonické zbrane,” dodala Raimondo.

USA sa obávajú, že Čína získa prístup k americkej technológii, ktorá pomáha jej armáde prekonať priepasť s americkou armádou.

Bidenova administratíva v súčasnosti preveruje desiatky opatrení týkajúcich sa Číny. Tie prijal Donald Trump, vrátane nariadenia, ktoré zakazuje Američanom investovať do čínskych spoločností, o ktorých sa predpokladá, že sú spojené s armádou.

Zdroj:

BBC, 2021. US blacklists seven Chinese supercomputer groups. [online]. [cit. 2021-04-09]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-56685136

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments