Peking má teraz viac miliardárov ako ktorékoľvek iné mesto na svete

0
117

Podľa najnovšieho zoznamu amerického magazínu Forbes je dnes Peking domovom viac miliardárov ako ktoréhokoľvek iného mesta na svete.

„V čínskom hlavnom meste pribudlo vlani 33 miliardárov a teraz ich je 100,“ uviedol Forbes.

Toto tesne prekonáva New York, ktorý ich hostí 99 a drží sa na popredných priečkach posledných sedem rokov.

Promptná kontrola Číny nad vírusom Covid-19, rozmach jej technologických firiem a akciové trhy jej pomohli získať prvé miesto.

Aj keď má teraz Peking viac miliardárov, celková čistá hodnota newyorských miliardárov zostala o 80 miliárd USD vyššia ako v prípade ich náprotivkov v Pekingu.

Najbohatším obyvateľom Pekingu bol Zhang Yiming, zakladateľ aplikácie na zdieľanie videí TikTok a výkonný riaditeľ jej materskej spoločnosti ByteDance. Jeho čisté imanie sa zdvojnásobilo na 35,6 miliárd USD.

Naopak najbohatší obyvateľ New Yorku, bývalý primátor Michael Bloomberg, mal imanie v hodnote 59 miliárd USD.

Rozmach elektronického obchodu v Číne

Čína spolu s USA zaznamenala, že sa jej technologickí giganti počas pandémie ešte zväčšili, keď viac ľudí nakupovalo online.

Polovica nových čínskych miliardárov získala svoje bohatstvo z výrobných alebo technologických oblastí, vrátane miliardárky Kate Wang, ktorá si zarobila peniaze z elektronických cigariet.

So 698 miliardármi sa Čína blíži k USA, ktorá so 724 miliardármi stále vedie.

Jeden miliardár každých 17 hodín

V minulom roku sa na globálny zoznam pripojilo rekordných 493 nováčikov, čo je podľa Forbes zhruba jeden nový miliardár každých 17 hodín.

India mala tretí najvyšší počet miliardárov, a to 140. Celkovo bolo 1 149 miliardárov z ázijsko-pacifickej oblasti, v porovnaní s americkými miliardármi, ktorí tvorili 4,4 miliardy.

Jeff Bezos, zakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Amazon, zostáva štvrtým rokom najbohatším človekom na svete. Jeho čisté imanie vlani vzrástlo o 64 miliárd USD na 177 miliárd USD.

Zdroj:

BBC, 2021. Beijing now has more billionaires than any city [online]. [cit. 2021-04-09]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-56671638

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here