13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Ekonomika USA uvaľujú na Rusko sankcie za kybernetické útoky

USA uvaľujú na Rusko sankcie za kybernetické útoky

USA ohlásili sankcie proti Rusku v reakcii na to, čo hovoria o kybernetických útokoch a iných nepriateľských činoch.

„Cieľom opatrení, ktoré sa zameriavajú na desiatky ruských subjektov a úradníkov, je odradiť od škodlivých zahraničných aktivít Ruska,” uviedol Biely dom.

Vo vyhlásení sa uvádza, že za minuloročným masívnym hacknutím „SolarWinds” stálo ruské spravodajstvo, ktoré obviňuje Moskvu zo zasahovania do volieb v roku 2020.

Rusko všetky obvinenia popiera.

Sankcie oznámené vo štvrtok sú podrobne uvedené vo vykonávacom predpise, ktorý podpísal prezident Joe Biden. Prichádzajú v napätom období pre vzťahy medzi oboma krajinami.

Minulý mesiac sa USA zamerali na sedem ruských predstaviteľov a viac ako tucet vládnych subjektov v súvislosti s otravou kremeľského kritika Alexeja Navaľného. Rusko tvrdí, že do toho nebolo zapojené.

Čo povedal Biely dom?

Vo štvrtok označil prezident Biden svoje rozhodnutie uvaliť sankcie na Rusko za „primerané”.

„Bolo mi jasné, že s prezidentom Putinom môžeme ísť ďalej, ale rozhodol som sa tak neurobiť,” povedal novinárom Biden. „USA sa neusilujú naštartovať cyklus eskalácie a konfliktov s Ruskom,” dodal.

Okrem toho uviedol, že cesta vpred vedie „premysleným dialógom a diplomatickým procesom”.

Vo vyhlásení Bieleho domu sa uvádza, že ruská vláda stojí za kybernetickými útokmi a snaží sa „podkopať priebeh slobodných a spravodlivých demokratických volieb” v USA a spojeneckých krajinách.

Konkrétne obviňuje ruskú zahraničnú spravodajskú službu SVR z útoku SolarWinds, ktorý umožnil kybernetickým zločincom prístup k 18 000 vládnym a súkromným počítačovým sieťam.

Vlani v decembri vtedy americký minister zahraničia Mike Pompeo vyhlásil, že je presvedčený, že je za tým Rusko.

Posledné sankcie sa zameriavajú na 32 subjektov a úradníkov obvinených z pokusu o ovplyvnenie amerických prezidentských volieb v roku 2020 „a z iných dezinformačných činov”.

Desať diplomatov je vyhostených. Výkonný príkaz tiež zakazuje americkým finančným inštitúciám od júna nakupovať dlhopisy denominované v rubľoch.

Aká je reakcia z Moskvy?

Krátko po oznámení sankcií ich ruské ministerstvo zahraničia označilo za „nepriateľské kroky, ktoré nebezpečne zvyšujú tlak na konfrontáciu.

„Takéto agresívne správanie bude mať samozrejme odpoveď,” dodáva sa vo vyhlásení.

Zdroj:

BBC, 2021. US imposes sanctions on Russia over cyber-attacks. [online]. [cit. 2021-04-18]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/technology-56755484

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments