USA: Biden chce modernizovať infraštruktúru

0
140

Biden minulý týždeň hovoril so skupinou senátorov o potrebe modernizácie infraštruktúry v USA. Uviedol, že Čína investovala omnoho viac peňazí do rozvoja infraštruktúry ako USA a oni by si z nej mali brať príklad. „Investujú miliardy dolárov do riešenia mnohých problémov týkajúcich sa dopravy, životného prostredia a mnohých ďalších vecí,“ uviedol. 

Americká spoločnosť pre inžinierov (ASCE) z roku 2017 udelilo infraštruktúre krajiny známku „D +“. 

Správa Svetového ekonomického fóra o globálnej konkurencieschopnosti za rok 2019 zaradila USA na 13. miesto v širokom meradle kvality infraštruktúry, oproti piatemu miestu v roku 2002.

Čína intenzívne investuje do svojej infraštruktúry. Nalieva peniaze do vysokorýchlostnej železnice, systémov metra, bytových domov, elektrických sietí a mobilných sietí. „Majú novú významnú iniciatívu v oblasti železnice,“ poznamenal Biden.

Ľudské práva a diplomacia

Prezident Biden rokoval s čínskym prezidentom aj o niekoľkých ďalších problémoch. Biely dom uviedol, že vyjadril „zásadné“ obavy z „donucovacích a nekalých“ obchodných praktík Pekingu, ako aj obavy z tvrdého zákroku Číny v Hongkongu a zo zaobchádzania s moslimami v Sin-ťiangu.

Vyzdvihol čoraz asertívnejší postoj Číny k Taiwanu a nedostatok transparentnosti krajiny nad Covid-19, uviedla hovorkyňa Bieleho domu Jen Psaki.

Čínsky prezident, Xi Jinping, zachovával tvrdú líniu voči Hongkongu, Sin-ťiangu a Taiwanu a označil ich za záležitosti „zvrchovanosti a územnej celistvosti“.

Povedal, že konfrontácia prezidenta Bidena bude „katastrofou“ a obe strany by mali obnoviť prostriedky, aby sa zabránilo nesprávnym odhadom, uviedlo čínske ministerstvo zahraničia.

Zdroj:

BBC, 2021. Biden warns China will ‚eat our lunch‘ on infrastructure spending. [cit. 2021-02-18]. [online]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-56036245

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here