17.4 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Trustpilot odstránil v roku 2020 2,2 milióna falošných recenzií

Trustpilot odstránil v roku 2020 2,2 milióna falošných recenzií

Trustpilot uviedol, že za posledný rok odstránil viac ako dva milióny falošných alebo škodlivých recenzií. Stránka zameraná na kontrolu podnikania uviedla, že drvivú väčšinu riešil automatizovaný softvér bez ľudskej účasti.

Je to po prvýkrát, čo dánska spoločnosť zverejnila správu o transparentnosti vo svojej 14-ročnej histórii. „Je dôležité, aby online weby prijali proaktívne opatrenia na zabránenie prenikania falošných recenzií na ich stránky, aby zákazníci mohli dôverovať informáciám, ktoré sú im poskytované,” uviedol Rocio Concha, riaditeľ politiky v spotrebiteľskej skupine Which. 

Trustpilot umožňuje verejnosti uverejňovať a poskytovať spätnú väzbu o ich skúsenostiach s organizáciami, ktorých služby využili. Na povrch však začali vychádzať sťažnosti apelujúce na prípady, keď spoločnosti podviedli systém Trustpilot buď odstránením skutočných negatívnych recenzií, alebo platením za pozitívne.

Na základe vyšetrovania odstránil Trustpilot v 2020 roku 2,2 milióna falošných alebo škodlivých recenzií. To predstavuje 5,7% z celkového počtu. Softvér na detekciu podvodov automaticky vymazal 1,5 milióna. Manuálne bolo stiahnutých necelých 660 000 recenzií. 

Podniky nahlásili okolo 469 000 podozrivých recenzií, z ktorých 62% bolo stiahnutých offline. Spotrebitelia nahlásili takmer 90 000 podozrivých recenzií, z toho 12% bolo odstránených.

Šéfka dôveryhodnosti firmy, Carolyn Jameson, povedala, že techniky strojového učenia im pomohli odhaliť falošné príspevky, ktoré by inak neodhalili. „Prístroje skúmajú viac dátových bodov, napríklad koľkokrát adresa IP zverejnila recenziu v rýchlom slede, a slovné spojenia, ktoré by mohli vyzerať pre ľudské oko prirodzene, ale sa často opakovali v inej recenzii od tej istej osoby.”

Trustpilot uznáva, že spoločnosti, ktoré pravidelne žiadajú zákazníkov o recenzie, majú zvyčajne vyššie hodnotenie hviezdičkami.

Podľa správy o transparentnosti má prvá recenzia v priemere 4,38 hviezdičky z 5 a druhá 4,39. „Vítame akýkoľvek záujem regulačných orgánov o túto oblasť,” dodala Jameson. „Boli by sme veľmi radi, aby odvetvie kontroly ako celok mohlo byť bezpečným a spoľahlivým miestom pre ľudí, ktorí prídu a hľadajú informácie.”

Zdroj:

BBC, 2021. Trustpilot removed 2.2 million bogus reviews in 2020. [cit. 2021-02-18]. [online]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/technology-56100082 

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments