-2.8 C
Bratislava
piatok, 8 decembra, 2023
Home Ekonomika UK: PAC kritizuje vládu, že nemá žiadny plán na zmenu podnebia

UK: PAC kritizuje vládu, že nemá žiadny plán na zmenu podnebia

Veľká Británia – Vládu zasiahlo množstvo správ od poslancov, ktorí kritizujú jej výkonnosť v oblasti zmeny podnebia.

Výbor (PAC) tvrdí, že ministri nemajú „žiadny plán” na splnenie cieľov v oblasti zmeny podnebia. Životne dôležitá konferencia OSN o klíme naplánovaná na november v Glasgowe môže zlyhať, pokiaľ ciele, ktoré chce vláda dosiahnuť, nebudú jasne stanovené.

Vláda tvrdí, že obe správy sú nepresné a nespravodlivé.

Správa PAC hovorí, že ministri stále nemajú koordinovanú stratégiu na uskutočnenie cieľa. Tým je odstránenie takmer všetkých uhlíkových emisií z Británie do roku 2050.

Poslanci tvrdia, že ministerstvo financií zmenilo svoje usmernenie, aby zabezpečilo, že oddelenia budú klásť väčší dôraz na environmentálne dopady svojich politík. Nevysvetlili však, ako to bude v praxi fungovať.

Vláde vyčítajú aj zlyhanie spolupráce s verejnosťou.

Predsedníčka Britskej strany práce, Meg Hillier, povedala: „Vláda má voči tejto otázke podnebia, ako má Británia do roku 2050 dosiahnuť čistú nulovú ekonomiku, veľkú zodpovednosť. Existuje však len málo náznakov, že rozumie, ako sa k nej dostať.”

„Musíme vidieť jasnú cestu, ktorá je vytýčená, so stanovenými a dosiahnutými čiastkovými cieľmi. Všetko musí zapadať do plánu dosiahnuť čistú nulovú emisiu,” uvádza. 

„COP26 (dôležitá konferencia o klíme v novembri v Glasgowe) je už o pár mesiacov. Oči sveta sa upierajú na túto konferenciu, vedci a tvorcovia politík v Spojenom kráľovstve si musia plne uvedomovať, že veľké sľuby plné skvelých slov neobstoja.”

Spojené kráľovstvo sa v súčasnosti usiluje, aby sa samit zameral na kľúčové oblasti pre zmenu. Sú to:

  • prispôsobenie a odolnosť
  • riešenia založené na prírode
  • prechody energie
  • čistá preprava
  • zmena finančného systému na nízkouhlíkové investície.

Bez ohľadu na to, na akých globálne ciele sa nakoniec dohodnú, odborníci varujú, že vyjednávacia pozícia Spojeného kráľovstva bude oslabená, pokiaľ nebude dôsledne znižovať uhlík na domácom trhu. 

Hovorca vlády povedal: „Je nezmysel tvrdiť, že vláda nemá plán, keď vedieme svet v boji proti zmene podnebia. Od roku 1990 sme znížili emisie o takmer 44% a robíme to rýchlejšie ako v ktoromkoľvek inom rozvinutom štáte.”

„Iba tento týždeň sme v rámci rozpočtu postavili na premiérovom desaťbodovom pláne zelenej priemyselnej revolúcie podporou súkromných investícií do zeleného rastu a predkladáme odvážne návrhy na znižovanie emisií a vytváranie nových pracovných miest a priemyselných odvetví v celej krajine.”

Zdroj:

BBC, 2021. Government has no climate change plan – MPs. [cit. 2021-03-06]. [online]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/uk-politics-56285239

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments