Čo sa stane, keď ľudia dostanú 500 $ mesačne bez viazanosti ?

0
1266

Program zaručeného príjmu v kalifornskom Stocktone bol považovaný za úspech.

Bolo to len pred dvoma rokmi, keď mesto spustilo demonštráciu Stockton Economic Empowerment Demonstration, iniciatívu, ktorej cieľom bolo dokázať účinnosť univerzálneho základného príjmu. 

Podľa agentúry Associated Press bolo 125 obyvateľov vybraných tak, aby dostávali garantovaný mesačný príjem vo výške 500 $ počas dvoch rokov, bez toho, aby ich viazali akékoľvek záväzky. Tí, ktorí mali na tento program nárok, však nemohli zarobiť viac ako stredný príjem domácnosti v meste vo výške 46 033 $.

Aké boli výsledky? Podľa novo zverejnenej správy zaznamenali účastníci experimentu celkové zlepšenie životnej úrovne. Miera zamestnanosti v skupine údajne stúpla. Úroveň depresie a úzkosti naopak klesla.  

Správa bola založená na údajoch za prvý rok. Tie preskúmali nezávislí vedci z University of Tennessee a University of Pennsylvania. Agentúra AP uvádza, že druhá štúdia zameraná na druhý rok bude zverejnená v roku 2022.

Andrew Yang pomohol popularizovať myšlienku univerzálneho základného príjmu počas svojej prezidentskej ponuky v roku 2020. Kandidát na primátora mesta New York navrhol zaručené mesačné platby pre všetkých Američanov ako spôsob, ako pomôcť zmierniť finančný stres a vymaniť občanov z chudoby. 

Kritici tvrdia, že takéto platby môžu mať negatívny vplyv na spoločnosť, pretože môžu ľudí demotivovať k práci. Nedávna správa o programe SEED však naznačuje, že garantovaný príjem má opačný efekt.

Na začiatku iniciatívy malo 28% účastníkov prácu na plný úväzok. Tento počet sa na konci prvého roka zvýšil na 40%. AP poznamenáva, že v kontrolnej skupine ľudí, ktorí nedostávali mesačné platby 500 $ došlo v rovnakom období k 5% zvýšeniu zamestnanosti na plný úväzok.

Tomas Vargas uviedol, že zaručené platby mu umožnili obmedziť pracovný pomer na čiastočný úväzok a venovať viac času na hľadanie lepšie platenej práce na plný úväzok, čo aj urobil. 

Pre AP uviedol, že bol na začiatku roku 2019 v depresii, ale teraz sa nachádza v oveľa lepšom mentálnom stave.

„Každý deň sa budím a užívam si čas strávený so svojimi deťmi,“ povedal. „Moja žena a ja si užívame spoločné chvíle. Predtým sme to tak nemali.“

Je tiež potrebné poznamenať, že platby vo výške 500 USD boli umiestnené na debetných kartách. To uľahčilo sledovanie spôsobov, ako boli peniaze použité. Vedci zistili, že necelé 1% z peňazí bolo použitých na nákup alkoholu a tabaku.

Program SEED bol nápadom Stocktonovho bývalého starostu, Michaela Tubbsa, ktorý sa rozhodol dokázať, že UBI je efektívne pri znižovaní nerovnosti v príjmoch a zlepšovaní celkového zdravia človeka.

„Minulý rok nám ukázal, že príliš veľa ľudí žije na finančnej hranici a COVID-19 ich k nej ešte viac tlačí,“ uviedol Tubbs vo vyhlásení. 

„SEED dal ľuďom dôstojnosť pri rozhodovaní, schopnosti naplniť svoj potenciál a zlepšenú ekonomickú stabilitu pri zmätkoch pandémie.“

Zdroj:

COMPLEX, 2021. Here’s What Happened When People Got $500 a Month With No Strings Attached for Two Years. [cit. 2021-03-04]. [online]. Dostupné na: https://www.complex.com/life/study-finds-universal-basic-income-program-led-to-higher-employment-stockton-california

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here