UAE spustilo novú platformu, ktorá využíva blockchain na potlačenie finančnej kriminality

0
131

Spojené arabské emiráty v pondelok 19. apríla predstavili platformu na financovanie obchodu poháňanú technológiou blockchain v spolupráci s telekomunikačným gigantom Etisalat.

Podľa dubajskej spoločnosti Etisalat Digital si platforma s názvom UAE Trade Connect kladie za cieľ zefektívniť obchodné operácie obmedzovaním podvodov a rizík finančnej kriminality.

V súčasnosti sa UAE Trade Connect zameriava výlučne na odhaľovanie podvodov vo finančnom ekosystéme. V budúcnosti sa plánuje zaoberať aj praním špinavých peňazí.

Miguel Villalonga, viceprezident pre cloud a dáta v spoločnosti Etisalat Digital vysvetlil, ako platforma funguje. Podľa Villalonga:

„Banky odosielajú údaje pomocou blockchainového uzla v banke alebo hostiteľa blockchainového uzla v rámci Etisalatu. Banky budú zdieľať iba tie informácie, ktoré sú nevyhnutne potrebné pre mechanizmus vyšetrovania podvodov. Tieto informácie budú uložené v šifrovanej podobe v cloudových službách Etisalat.“

K platforme sa pripojilo viac bánk

Aj keď banka First Abu Dhabi Bank viedla zapojenie bankového sektora do projektu, fintech divízia UAE v Centrálnej banke bola zapojená ako člen riadiaceho výboru. 

Údajne sa na projekte Trade Connect zúčastnia ďalšie štyri banky, ktorých vývojári sa snažia expandovať do celého sveta.

Vývojári sa predovšetkým snažia zapojiť viac partnerov, ktorí by sa zaoberali operáciami, ako je elektronická fakturácia.

Zdroj:

FINBOLD, 2021. UAE’s blockchain-powered platform to curb financial crime goes live. [online]. [cit. 2021-04-20]. Dostupné na: https://finbold.com/uaes-blockchain-powered-platform-to-curb-financial-crime-goes-live/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here