17.4 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Ekonomika Čínska ekonomika po návrate z Covidu rastie o 18,3 %

Čínska ekonomika po návrate z Covidu rastie o 18,3 %

Čínska ekonomika v prvom štvrťroku 2021 vzrástla o rekordných 18,3 % v porovnaní s rovnakým štvrťrokom minulého roka.

Je to najväčší skok HDP, odkedy Čína začala viesť štvrťročné záznamy v roku 1992.

Piatkové čísla sú však pod očakávaniami, prieskum ekonómov podľa agentúry Reuters predpokladá rast o 19 %.

Čísla sú tiež výrazne skreslené a nenaznačujú taký silný rast, pretože sa porovnávajú s obrovským hospodárskym poklesom z minulého roku.

V prvom štvrťroku 2020 sa čínska ekonomika znížila o 6,8 % v dôsledku celonárodných blokád na vrchole vypuknutia epidémie Covid-19.

„Národné hospodárstvo urobilo dobrý štart,” uviedol čínsky Národný štatistický úrad, ktorý zverejnil údaje za prvý štvrťrok.

Ale dodal: „Musíme si uvedomiť, že epidémia Covid-19 sa stále šíri globálne a medzinárodné prostredie je komplikované vysokou neistotou a nestabilitou.”

Ďalšie kľúčové údaje zverejnené čínskym štatistickým oddelením tiež poukazujú na pokračujúci obrat. Napriek tomu sú tiež neobvykle silné, pretože sú porovnané s mimoriadne slabými číslami z minulého roka.

Priemyselná produkcia v marci vzrástla pred rokom o 14,1 %, zatiaľ čo maloobchodné tržby vzrástli o 34,2 %.

Čísla napriek tomu naznačujú, že Čína naďalej naberá na obrátkach. Pri porovnaní rastu za posledný štvrťrok s posledným štvrťrokom roka 2020 vzrástla čínska ekonomika o 0,6 %.

Vďaka prísnym opatreniam na kontrolu a núdzovým opatreniam pre podniky sa ekonomika od pandemickej krízy stabilne zotavovala.

Napriek katastrofálnemu začiatku roka bola Čína jedinou významnou ekonomikou, ktorá v roku 2020 zaznamenala rast, hoci bol najslabší za posledné desaťročia, na úrovni 2,3%.

Čína stanovila cieľ ekonomického rastu na rok 2021 na úrovni 6 %, potom čo svoj cieľ minulý rok zrušila.

Zdroj:

BBC, 2021. China’s economy grows 18.3% in post-Covid comeback. [online]. [cit. 2021-04-18]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-56768663

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments