-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Ekonomika Týchto šestnásť krajín v súčasnosti používa cestovný pas EÚ COVID (EUDCC)

Týchto šestnásť krajín v súčasnosti používa cestovný pas EÚ COVID (EUDCC)

Šestnásť krajín začalo používať tzv. digitálny certifikát EÚ COVID (EUDCC), aby svojim občanom umožnilo ľahké cestovanie.

Európska komisia tvrdí, že pätnásť členských štátov: Rakúsko, Belgicko, Bulharsko, Chorvátsko, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Nemecko, Grécko, Lotyšsko, Litva, Luxembursko, Poľsko, Portugalsko a Španielsko sa pripojilo a začalo vydávať prvé certifikáty.

K nim sa pripojil aj Island. Ten je prvou zo štyroch krajín Európskeho hospodárskeho priestoru zapojených do systému.

Očakáva sa, že po zavedení digitálnych zelených certifikátov EÚ budú nasledovať ďalšie, keď budú jeho funkcie nasadené na celom kontinente do 1. júla.

Certifikát je k dispozícii v digitálnej alebo papierovej podobe a je bezplatný. 

V pláne EÚ sa uplatňuje jednotný systém na uľahčenie bezpečného cestovania overením stavu držiteľa preukazu či už očkovaním, nedávnym negatívnym výsledkom testu alebo dôkazom o zotavení sa z vírusu.

Podľa Európskej komisie otestovalo tento systém za posledný mesiac úspešne viac ako 20 krajín. Spustenie nadväzuje na dohodu medzi Európskym parlamentom a Radou o regulácii.

Osvedčenie bolo formálne zakotvené v práve EÚ za rekordných 62 dní dňa 14. júna po výraznej väčšine hlasov Európskeho parlamentu.

Alberto Alemanno, profesor politiky práva EÚ na HEC Paris, tvrdí, že systém by otestoval spoluprácu medzi krajinami EÚ. Mnohí sa totiž počas pandémie usilovali o presadenie svojich vlastných pravidiel zameraných na slobodu pohybu.

„Každá krajina si vyhradzuje právo odmietnuť certifikát COVID ako taký. To by mohlo byť v skutočnosti zdrojom veľkého zmätku a nepredvídateľnosti.”

Európska komisia sa zameriava na to, aby do konca júla 70% zo 450 miliónov obyvateľov dostalo najmenej jednu dávku vakcíny.

Šéfka Komisie, Ursula von der Leyen, minulý mesiac prezradila, že EÚ je na dobrej ceste k dosiahnutiu tohto cieľa pomocou doteraz podaných viac ako 250 miliónov dávok. Viac ako 80 miliónov Európanov sa už úplne zaočkovalo.

Brusel tiež predtým naznačil, že plne zaočkovaní ľudia z krajín mimo EÚ by mali mať možnosť navštíviť EÚ bez karanténnych požiadaviek. Bolo by to za predpokladu, že im boli podané injekcie schválené EÚ.

V Európe sú schválené štyri druhy vakcín: Pfizer/BioNTech, AstraZeneca/Oxford University, Moderna a Johnson & Johnson.

Podľa časopisu Our World In Data dostalo najmenej jednu dávku vakcín viac ako 38 % populácie EÚ, v porovnaní s 50,3 % v USA, 57,7 % v Kanade, 58,1 % vo Veľkej Británii a 63 % v Izraeli.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. These sixteen countries are now using the EU’s COVID travel pass (EUDCC). [online]. [cit. 2021-06-21]. Dostupné na: https://www.euronews.com/travel/2021/06/16/eu-covid-19-digital-pass-countries-begin-using-new-travel-system

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments