-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Technológie Spoločnosť Airspeeder chce v roku 2021 uviesť elektrické lietajúce pretekárske vozidlá do...

Spoločnosť Airspeeder chce v roku 2021 uviesť elektrické lietajúce pretekárske vozidlá do reality

Prvé elektrické lietajúce pretekárske vozidlá na svete práve absolvovali potrebné testy, ktoré majú umožniť štart v tomto roku v sérii medzinárodných pretekov.

Celosvetová premiéra týchto diaľkovo ovládaných multikoptér sa mala uskutočniť v roku 2020, ale rovnako ako mnoho iných udalostí, musela byť kvôli pandémii odložená.

Airspeeder_IMG_1233_Web_Res_
Zdroj: Airspeeder, 2021.

Príbeh Airspeeder sa začal v lete 2019, keď sa podnikateľ Matthew Pearson podelil o svoje ambície vytvoriť prvú pretekársku sériu lietajúcich elektrických automobilov na svete.

Spoločnosť Alauda Aeronautics zodpovedná za vývoj a jej sesterská spoločnosť, Airspeeder, práve oznámili, že štvormetrový multikoptér Alauda Airspeeder Mk3 uskutočnil svoje prvé lety bez pilota.

Tieto prvé lety sa uskutočnili na nezverejnených testovacích miestach v púštiach južnej Austrálie pod dohľadom austrálskeho úradu pre bezpečnosť civilného letectva (CASA).

Toto úspešné testovanie umožní organizátorom odštartovať pretekárske série „Airspeeder EXA” neskôr v tomto roku. Stane sa tak na troch čoskoro odhalených medzinárodných miestach. Sľubujú spoluprácu s elitnými pilotmi z letectva a motoršportu.

Model Mk3 bez pilota, ktorý dokáže dosiahnuť najvyššiu rýchlosť 200 km/h, váži iba 130 kg. Spoločnosť uvádza zrýchlenie tohto modelu za 2,8 sekundy a prirovnáva ho k Tesle Model S alebo Porsche Taycan. 

Zdroj: Airspeeder, 2021.

Podobne ako Formula One a NASCAR má Mk3 vyberateľnú batériu pre rýchlu výmenu počas zastávok v boxoch. Model Mk3 je schopný letieť 10 až 15 minút na jednu batériu, takže počas 45-minútových pretekov budú piloti na zemi diaľkovo navigovať lietadlo a pristávať na zastávke asi trikrát.

Mk3 je vybavený kombináciou lidar, radaru a strojového videnia. Tie podľa Pearsona vytvárajú systém na zabránenie kolíziám. Spoločnosť nešpecifikovala ďalšie informácie ako počet senzorov, ktoré sú na každom plavidle. Okrem toho odmietla poskytnúť ďalšie podrobnosti o systéme s odvolaním sa na vlastnícke informácie.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. What will the world’s first flying electric car race series look like? [online]. [cit. 2021-06-21]. Dostupné na: https://www.euronews.com/green/2021/06/18/what-will-the-world-s-first-flying-electric-car-race-series-look-like

TECHCRUNCH, 2021. Airspeeder wants to make electric flying racing cars a reality in 2021. [online]. [cit. 2021-06-21]. Dostupné na: https://techcrunch.com/2021/06/17/airspeeder-wants-to-make-electric-flying-racing-cars-a-reality-in-2021/?guce_referrer=aHR0cHM6Ly93d3cuZ29vZ2xlLmNvbS8&guce_referrer_sig=AQAAABvhJR9NVduHnteX-UOxJnfSWPb7Oy-ujTwoHphgpCNATcFh_qBr0HlrjoWyH-XLJKRbOzbEQp57U11CBc_TOe5Nwc_8HImyjx_IlhBq8IjYvPxs-dG_vdbFJvNZUqjlGMcOw-sHtgR_FkpoHKGnk9SrLzb28zvzCka9cOXscgc&guccounter=2

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments