27 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Twitter: Program „Birdwatch" umožní používateľom označovať dezinformácie

Twitter: Program „Birdwatch” umožní používateľom označovať dezinformácie

Twitter poskytuje svojim používateľo pomoc v boji proti dezinformáciám. Svojimi službami umožňuje nahlásiť a zaznamenať zavádzajúce a nepravdivé tweety.

Pilotný program predstavený v pondelok s názvom Birdwatch umožňuje prístup vopred vybranej skupine používateľov, zatiaľ iba v USA, ktorí sa zaregistrujú prostredníctvom služby Twitter. Tí, ktorí sa chcú zaregistrovať, musia mať telefónneho operátora so sídlom v USA, overený e-mail a telefónne číslo. Okrem toho nemohli nedávno porušiť žiadne z pravidiel Twitteru.

Twitter uviedol, že chce, aby si poznámky k Birdwatch písali odborníci aj neodborníci. 

„Pri testovaní koncepcií sme videli, že neodborníci píšu stručné, užitočné a ľahko zrozumiteľné poznámky, pričom často citujú cenné zdroje odborníkov,” napísala spoločnosť v blogu.

Twitter spolu s ďalšími spoločnosťami pôsobiacimi na sociálnych sieťach zápasí s tým, ako najlepšie bojovať proti dezinformáciám vo svojich službách. Napriek sprísneným pravidlám a presadzovaniu sa stále viac šíria nepravdy týkajúce sa amerických prezidentských volieb a koronavírusu.

S cieľom pomôcť vyradiť napr. poznámky, ktoré neboli užitočné alebo boli vytvorené trolom, plánuje dať spoločnosť Twitter každému „skóre užitočnosti” a tie užitočné označí ako „aktuálne hodnotené ako užitočné”.

Spoločnosť uviedla, že Birdwatch nenahradí iné označenia a kontroly faktov, ktoré Twitter v súčasnosti používa, predovšetkým pre voľby a dezinformácie a zavádzajúce príspevky súvisiace s COVID-19.

Program začne s 1 000 používateľmi a nakoniec sa rozšíri aj mimo USA.

Twitter so sídlom v San Franciscu uviedol, že sa snaží zabezpečiť, aby mal Birdwatch rozmanitú škálu perspektív a účastníkov.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. Twitter’s ‘Birdwatch’ pilot programme to allow users to flag misinformation. [cit. 2021-02-27]. [online]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/01/26/twitter-s-birdwatch-pilot-programme-to-allow-users-to-flag-misinformation

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments