Koronavírus: Bidenov návrh zákona s hodnotou 1,9 trilióna $ prešiel hlasovaním

0
134

V Snemovni reprezentantov bol schválený plán pomoci prezidenta Joea Bidena vo výške 1,9 trilióna $ na pomoc Američanom počas pandémie Covid.

Cieľom tohto balíka je podporiť očkovanie, testovanie a stabilizovať ekonomiku.

Peňažné prostriedky by sa poskytovali ako núdzová finančná pomoc domácnostiam, malým podnikom a vládam štátov.

Hlasovanie prebiehalo v tom istom týždni, v ktorom USA schválilo 500 000 úmrtí spojených s Covid-19. To predstavuje najvyšší počet v ktoromkoľvek národe na svete.

Demokrati majú v Snemovni len tesnú 10-miestnu väčšinu, ale pri hlasovaní uskutočnenom v sobotu skoro ráno, našli dostatočný počet, 219 až 212.

Prezident Biden presadzoval americký záchranný plán ako prostriedok pomoci bojujúcim Američanom proti Covid-19.

Republikáni však tvrdia, že plán je zbytočne rozsiahly a plný demokratických priorít, ktoré nesúvisia s pandémiou.

Vo štvrtok Elizabeth MacDonoughová, členka senátu interpretujúca jeho pravidlá uviedla, že zvýšenie minimálnej mzdy by porušilo rozpočtové limity povolené týmto opatrením.

Návrh zákona, ktorý bol v Snemovni prijatý, stále obsahuje zvýšenie minimálnej mzdy. Zostáva nejasné, ako sa to dá vyriešiť. Predsedníčka parlamentu, Nancy Pelosi, uviedla, že zvyšok návrhu zákona ešte prejde, aj keď túto časť vypracuje Senát.

Rast minimálnej mzdy však zostáva kľúčovým demokratickým cieľom, najmä pre progresívne krídlo strany. Niektorí najvyšší demokrati zvažujú opatrenie na postihovanie zamestnávateľov, ktorí platia menej ako 15 $ za hodinu.

Republikáni tvrdia, že zvýšenie minimálnej mzdy by bolo príliš veľkou daňou pre firmy, ktoré sa po prepuknutí pandémie Covid-19 snažia znovu postaviť na nohy.

Zdroj:

BBC, 2021. Coronavirus: Biden’s $1.9tn Covid relief bill passes House vote. [cit. 2021-02-27]. [online]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/world-us-canada-56221371

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here