13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Kryptomeny Kryptomena môže byť lukratívna, ale buďte pripravení na dane

Kryptomena môže byť lukratívna, ale buďte pripravení na dane

Investície do digitálnych aktív môžu ponúknuť množstvo príležitostí. No keď príde rad na dane, je dobré, aby boli investori čo najlepšie pripravení.

Pred viac ako rokom a pol informovala Investopedia o panike medzi mnohými investormi do kryptomien. Tí sa ocitli na nesprávnej strane. V článku sa píše: „Online fóra ako Reddit sú plné príspevkov. V nich sa citujú možné scenáre obáv investorov z čakajúcich daňových záväzkov pri ich minulých obchodoch s krypto-coinmi. Tie ich teraz môžu ochudobniť.”

Keď cena BTC prudko stúpa a investori sa hrnú do kryptomeny s cieľom na nej zarobiť, zákonodarcovia a regulačné orgány po celom svete si to všímajú.

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj najnovšie oznámila plán na vydanie všadeprítomného daňového štandardu pre svoje členské štáty. Jeho cieľom je čiastočne obmedziť eróziu základne a presun zisku. 

Pre investorov v USA je zásadné pochopiť právne predpisy o dani z digitálnych aktív. V niektorých prípadoch to môže totiž znamenať rozdiel medzi prosperitou a päťročným väzením s pokutami až do výšky 250 000 $.

Podľa amerického daňového zákonníka sa BTC považuje za „majetok”. Zdaňuje sa podľa dane z kapitálových výnosov. To sa deje práve vtedy, keď sa predáva alebo používa na nákup položiek alebo sa prevádza do iných digitálnych mien.

Na rozdiel od centralizovaných systémov vyžadujú decentralizované systémy, aby investori prevzali oveľa aktívnejšiu úlohu. A to najmä pri dôslednom sledovaní svojich investícií od okamihu nákupu až po predaj alebo výmenu za komoditu.

Na najzákladnejšej úrovni padá zodpovednosť skôr na investora. Ten má sledovať dátum nákupu, nákupnú cenu a to, čo bolo prijaté výmenou za Bitcoin v prípade predaja. 

Naopak, históriu investícií do tradičných nedigitálnych aktív, ako sú napr. akcie alebo komodity, je možné pomerne ľahko sledovať. to umožňujú dôsledné záznamy, ktoré sprostredkovatelia pre klientov vedú, a ich ľahká dostupnosť.

Krypto-hedžové fondy sú známe ponukou lukratívnych krypto-príležitostí. Aj keď sú niektoré z nich považované za rizikové z dôvodu otázok ohľadom likvidity krypto-trhu, môžu byť lepšou cestou k investovaniu namiesto nákupu jednotlivých jednotiek Bitcoinu. 

Podľa audítorskej spoločnosti Big Four PricewaterhouseCoopers sa aktíva v správe krypto-hedžových fondov zvýšili z hodnoty 1 miliardy $ v roku 2018 na viac ako 2 miliardy $ v roku 2019. 

Na rozdiel od tradičných aktív je nevyhnutné, aby hedžové fondy digitálnych aktív kládli hlbší dôraz na otázky týkajúce sa daňových záležitostí.

Zdroj:

COINTELEGRAPH, 2021. Crypto can be lucrative, but make sure you’re ready for the taxman. [cit. 2021-02-27]. [online]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/crypto-can-be-lucrative-but-make-sure-you-re-ready-for-the-taxman

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments