21.3 C
Bratislava
pondelok, 2 októbra, 2023
Home Ekonomika Turecko od 30. apríla zakáže používanie kryptomeny ako platobného nástroja

Turecko od 30. apríla zakáže používanie kryptomeny ako platobného nástroja

Turecko od 30. apríla zakazuje poskytovateľom platieb a držiteľom kryptomeny používať digitálne aktíva ako platobné nástroje.

Turecká vláda zaviedla nové nariadenie, ktoré od 30. apríla zakáže používanie aktív kryptomeny ako platobných metód, pričom ako dôvod uviedla významné riziká. 

Banky sú napriek tomu z legislatívy vylúčené, čo znamená, že používatelia môžu stále vkladať tureckú líru na krypto-burze prostredníctvom svojich bankových účtov.

Podľa oficiálneho vyhlásenia Centrálnej banky Tureckej republiky plánuje krajina implementovať nové nariadenie o interakcii s kryptomenami od 30. apríla.

V zásade zakáže investorom kryptomeny využívať ich podiely ako platobné nástroje alebo ich používať „priamo alebo nepriamo pri poskytovaní platobných služieb a vydávaní elektronických peňazí”.

Posledná časť znamená, že poskytovatelia platieb budú mať tiež zákaz poskytovať služby spojené s kryptomenami. Ako hlavný dôvod novej regulácie uviedla banka početné bezpečnostné riziká spojené s digitálnymi aktívami.

Medzi ne patrí nedostatok regulačných a dozorných mechanizmov, výrazná volatilita trhu, údajné použitie v nezákonných činnostiach a neodvolateľné transakcie.

Po tom, čo turecký prezident, Tayyip Erdogan, odvolal guvernéra centrálnej banky, sa líra voči doláru prepadla o 15 % za deň. 

Krátko po dnešnom vyhlásení tureckej centrálnej banky zaznamenal trh s kryptomenami prudký nárast hodnoty. To vyvolalo otázku, či by FUD prichádzajúci do krajiny mohol byť považovaný za nepriaznivý vývoj.

Zdroj:

CRYPTOPOTATO, 2021. Turkey to Ban Cryptocurrency Usage as Payment Instruments From April 30. [online]. [cit. 2021-04-18]. Dostupné na: https://cryptopotato.com/turkey-to-ban-cryptocurrency-usage-as-payment-instruments-from-april-30/

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments