-2.8 C
Bratislava
piatok, 8 decembra, 2023
Home Ekonomika Tradičné financovanie je nákladné a neefektívne. Môže byť odpoveďou na budúcnosť financovania...

Tradičné financovanie je nákladné a neefektívne. Môže byť odpoveďou na budúcnosť financovania DeFi?

Pojem „decentralizácia” prvýkrát použil francúzsky aristokrat Alexis de Tocqueville v polovici 18. storočia na opis francúzskej revolúcie. 

Tocqueville hľadal slobodu proti tyranskej monarchii. Dnes ľudia hľadajú slobodu od centralizovaných subjektov ovládajúcich ich finančný život.

„Decentralizácia” naďalej vyžaruje rovnakú revolúciu.Termín naposledy získal všeobecnú známosť, keď popularizované účty a komunity, ako napríklad Reddit’s WallStreetBets odhalili hedžové fondy Wall Street a to, že majú centralizované vlastníctvo v obchodovaní s akciami. 

Potreba prístupného, transparentného a bezpečného systému je čoraz očividnejšia. Centralizované subjekty a banky naďalej zlyhávajú v komunitách, ktoré hľadajú dôveryhodnú finančnú slobodu. 

Decentralizované financovanie (DeFi) môže ponúknuť lepšiu transparentnosť a silnejšie zabezpečenie a nahradiť mnoho súčasných zastaraných procesov, ktoré môžu viesť k skutočne decentralizovanému a demokratizovanému finančnému ekosystému.

Prečo centralizácia nie vždy funguje

Centralizácia vo financiách predstavuje bod centrálnej kontroly v bankových inštitúciách. Je to špecializovaná finančná služba postavená tak, že všetky objednávky (či už nákupné alebo predajné) sú smerované prostredníctvom centrálnej burzy. 

Historicky sa centralizácia v oblasti financií považovala za bezpečnejšiu a stabilnejšiu ako personálne finančné riadenie. Prístup k dôveryhodnému ústrednému orgánu má však za následok vysoké poistné. To vytvára prekážky vstupu ľuďom s nižšími príjmami. 

Medzi ďalšie zábrany v tradičnom bankovom systéme patrí neefektívnosť spôsobená procesmi overovania a sprostredkovateľmi, ústredné body zlyhania s extrémne vysokými podielmi a problémy s neprístupnosťou v poskytovaní pôžičiek. To všetko predstavuje prekážky vstupu pre 1,7 miliardy dospelých osôb bez bankového účtu na celom svete.

Centralizované financovanie navyše predstavuje pre používateľov vysokú úroveň rizika z dôvodu potenciálnych problémov s výkonnosťou, manipulácie trhu a porušenia údajov. 

Napríklad v minulom roku došlo k jednému z najväčších porušení dát v oblasti kybernetickej bezpečnosti v USA. Stalo sa tak vtedy, keď skupina hackerov získala prístup k spoločnosti pre správu sietí SolarWinds. Okrem toho získala aj prístup k osobným a klasifikovaným údajom od spoločnosti Microsoft a vlády USA.

Odkiaľ sa vzala myšlienka DeFi? 

Decentralizované financovanie je široký pojem zahŕňajúci víziu finančného systému. Funguje bez akýchkoľvek sprostredkovateľov, ako sú banky, poisťovne alebo iné strany a je prevádzkovaný iba na základe sily inteligentných zmlúv. 

DeFi sa snaží priniesť transparentnosť a bezpečnosť distribuovaných finančných technológií do tradičných prípadov použitia financií a zároveň znížiť neefektívnosť a vyriešiť problémy.

DeFi otvára investičné príležitosti pre veľkú populáciu, ktorá bola predtým vylúčená z investovania na finančných trhoch. Vďaka väčšiemu počtu účastníkov v priestore, či už sú to finanční hráči, blockchainové protokoly, peňaženky, mineri alebo burzy, existuje príležitosť, aby sa finančné príležitosti stali dostupnejšími. 

Aj keď DeFi ešte nemusí byť schopný konkurovať centralizovaným finančným systémom, pokiaľ ide o rýchlosť a použiteľnosť, pracovné aplikácie sú bezpečnejšie, transparentnejšie, prístupnejšie a omnoho dostupnejšie narozdiel od systémov, ktoré v súčasnosti máme. 

Tento typ štruktúry poskytuje širší prístup k finančným službám. Súčasťou blockchainu môže byť ktokoľvek na svete bez ohľadu na bohatstvo, umiestnenie alebo stav.

Nový spôsob fungovania finančných systémov

Rok 2020 bol pre DeFi monumentálnym rokom a vyzdvihol jeho revolučný potenciál zmeniť financovanie. 

Do decembra celková hodnota uzamknutá v aplikáciách pre decentralizované financovanie prvýkrát prekročila 16 miliárd USD. 

Od apríla 2021 celková hodnota uzamknutej (TVL) pre DeFi teraz presahuje 40 miliárd USD. 

Rast ukazuje zväčšujúce sa nadšenie obchodníkov z účasti v tomto sľubnom sektore, ktorí hľadajú spôsoby, ako rozšíriť svoje bohatstvo v globálnom meradle.

Základné hodnoty decentralizácie a kľúčové technológie nájdené v aplikáciách DeFi už prilákali niektoré z najväčších centralizovaných inštitúcií na svete vrátane TD Ameritrade, Arca a CMT Digital. 

Veríme, že budeme aj naďalej svedkami splynutia starého a nového sveta financií a tradičných inštitúcií, čím môžeme vytvoriť spravodlivejšie a bezproblémovejšie svetové hospodárstvo.

Zdroj:

FORKAST, 2021. Why DeFi will be the next big thing in global finance. [online]. [cit. 2021-04-06]. Dostupné na: https://forkast.news/defi-decentralized-finance-cefi/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=defi-decentralized-finance-cefi

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments