17.4 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Toto je prvá krajina na svete, v ktorej bude Bitcoin zákonným platidlom

Toto je prvá krajina na svete, v ktorej bude Bitcoin zákonným platidlom

Prezident Salvádoru tvrdí, že chce prijať Bitcoin v tejto krajine ako zákonné platidlo. Používal by sa spolu s americkým dolárom, oficiálnou salvádorskou menou.

Ak by jeho plán podporil kongres, stredoamerická krajina by ako prvá na svete formálne prijala digitálnu menu. 

Prezident, Nayib Bukele, hovorí, že Bitcoin uľahčí obyvateľom Salvádora žijúcim v zahraničí odosielanie platieb domov.

„V krátkodobom horizonte to prinesie pracovné miesta a pomôže zabezpečiť finančné začlenenie tisícom ľudí mimo formálnej ekonomiky,” povedal Bukele na floridskej konferencii o Bitcoine. Zároveň dodal, že by to mohlo tiež podporiť investície do krajiny.

Ekonomika Salvádoru sa do veľkej miery spolieha na remitencie alebo peniaze poslané domov zo zahraničia. Tie tvoria približne 20 % hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny.

Viac ako dva milióny Salvádorčanov žijú mimo krajiny. Naďalej ale udržiavajú úzke väzby so svojím rodným miestom a každoročne posielajú späť viac ako 4 miliardy USD.

Súčasné služby môžu za takéto prevody účtovať poplatky, ktorých doručenie môže trvať celé dni a niekedy je potrebné vyzdvihnúť si ich osobne.

„Zlepší sa tak život a budúcnosť miliónov ľudí,” uviedol Bukele. Podrobnejšie informácie o tom, ako bude politika fungovať ale zatiaľ neuviedol.

Bitcoin, virtuálne aktívum bez priameho spojenia s reálnou ekonomikou, zaznamenal v priebehu rokov veľké výkyvy hodnoty.

Väčšina svetových centrálnych bánk skúma možnosti vytvárania vlastných digitálnych mien. V apríli spoločnosť Bank of England oznámila, že hľadá vytvorenie digitálnych peňazí, ktoré by existovali popri hotovosti a bankových vkladoch.

PR hodnota

„Aplikácia pre mobilné platby v Salvádore, Strike, aktuálne pracuje na zavedení Bitcoinu v krajine,” uvádza agentúra Reuters.

„Prijatie natívne digitálnej meny ako zákonného platidla poskytuje Salvádoru najbezpečnejšiu, najefektívnejšiu a globálne integrovanú sieť otvorených platieb na svete,” uviedol zakladateľ tejto aplikácie, Jack Mallers.

Rohan Gray, expert z organizácie Digital Currency Global Initiative dodal: „Oznámenie niečoho podobného má veľkú hodnotu pre PR.”

Tak alebo onak, je to krok, ktorý pravdepodobne podporí obraz Bitcoinu ako „meny budúcnosti” a pozíciu prezidenta Bukeleho medzi jeho priaznivcami ako inovátora.

Zdroj:

BBC, 2021. Bitcoin: El Salvador plans to make cryptocurrency legal tender. [online]. [cit. 2021-06-12]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/world-latin-america-57373058

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments