Samit G7: Je potrebné vyrovnanejšie zotavenie sa z pandémie, tvrdí britský premiér

0
134

Britský premiér, Boris Johnson, v piatok otvoril stretnutie skupiny G7 s tým, že sa svet musí poučiť z pandémie a neopakovať chyby z poslednej globálnej recesie, keď bolo zotavenie v rôznych častiach spoločnosti nerovnomerné.

Johnson uviedol, že teraz je potrebné venovať osobitnú pozornosť tomu, ako vodcovia zo Skupiny siedmich priemyselných národov spolupracujú na „lepšom spoločnom budovaní“. Zdôrazňuje pritom, že by sa to malo stať „rovnakým spôsobom“.

Diskusie prebiehajú s členmi najväčších rozvinutých ekonomík sveta. Tí v piatok pricestovali do Cornwallu.

Prinajmenšom jedno z oznámení, prvé od roku 2019, ktoré sa pravdepodobne uskutoční na osobnom stretnutí, je prísľub jednej miliardy dávok vakcíny COVID-19. Tieto dávky budú určené národom, ktoré ich potrebujú.

Americký prezident, Joe Biden, sa na svojej prvej zámorskej ceste od nástupu do funkcie v januári 2021 zaviazal, že daruje 500 miliónov dávok vakcíny COVID-19.

Aktivisti dúfajú v rázne kroky aktivistov smerované na riešenie zmeny podnebia.

Očakáva sa tiež, že lídri podporia minimálnu globálnu sadzbu dane z príjmu právnických osôb po tom, čo sa ministri financií na víkendových stretnutiach dohodli na miere 15 % a diskutovali o mnohých otázkach zahraničnej politiky.

Čo je to G7?

Skupina G7 bola pôvodne vytvorená a zvolaná v roku 1975. Pozostáva z krajín Japonska, Talianska, Francúzska, Nemecka, Veľkej Británie, USA, Kanady a je zložená z najväčších vyspelých ekonomík sveta. Od svojho vzniku sa vedúci predstavitelia týchto krajín stretávali raz ročne. Cieľom bola diskusia o dôležitých otázkach, s výnimkou roku 2020, keď sa stretnutia konali online kvôli pandémii COVID-19.

Stretnutia sa konajú za zatvorenými dverami. Na konci každého samitu sa ale rozošle komuniké s vysvetlením dohodnutého stavu.

Hoci sa ho zúčastňuje iba sedem krajín, na rokovaniach je vždy prítomný zástupca EÚ.Tento rok boli pozvané aj krajiny ako Južná Afrika, Južná Kórea, India a Austrália. Rusko bolo predtým členom (keď sa skupina nazývala G8), ale bolo odstránené po anexii Krymu.

Čína do toho nie je zahrnutá, pretože napriek veľkej ekonomike nemá dostatočne vysoký pomer bohatstva na obyvateľa.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. ‚More equal‘ recovery from pandemic needed, British PM says at G7. [online]. [cit. 2021-06-12]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/06/11/watch-live-world-leaders-arrive-for-g7-summit-in-cornwall-england

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here