23.3 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Tento víkend prelietal okolo Zeme najväčší asteroid roka

Tento víkend prelietal okolo Zeme najväčší asteroid roka

Najväčší asteroid roka prechádzal okolo Zeme v nedeľu 21. marca.

Podľa časopisu Live Science vedci tvrdili, že veľký asteroid bude našu planétu míňať vo veľmi bezpečnej vzdialenosti bez možnosti dopadu na náš povrch. 

Obrovská vesmírna skala s názvom „2001FO32″ je široká asi 2230 stôp. Napriek tomu sa nemala dostať bližšie ako 1,25 milióna míľ ďaleko od našej planéty.

„Neexistuje žiadna šanca, že by sa asteroid priblížil k Zemi,” uviedol vo vyhlásení NASA Paul Chodas, riaditeľ Centra pre výskum objektov blízkych Zeme (NASA). 

Asteroid bol pôvodne objavený v roku 2001 a predpokladalo sa, že jeho skutočná veľkosť je oveľa väčšia. 

Pri svojom prechode okolo Zeme bude asteroid cestovať rýchlosťou približne 77 000 míľ za hodinu. Vedci dúfajú, že z neho odstránia frekvencie, ktoré by im pomohli lepšie pochopiť jeho povrch a zloženie. 

Keď asteroid minie Zem v nedeľu o 12.03 hod. EST, bude viditeľný aj pre ľudí, ktorí nie sú odborníkmi na vesmír.

„Amatérski astronómovia na južnej pologuli a v nízkych severných šírkach by mali byť schopní vidieť tento asteroid pomocou ďalekohľadov strednej veľkosti s otvormi najmenej 8 palcov, ale na jeho nájdenie budú pravdepodobne potrebovať hviezdne mapy,” uviedol Chodas.

Okolo planéty bude asteroid najbližšie letieť až v roku 2052.

Zdroj:

COMPLEX, 2021. Largest Asteroid of the Year Will Be Passing Earth This Weekend. [online]. [cit. 2021-03-21]. Dostupné na: https://www.complex.com/life/largest-asteroid-passing-earth

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments