Tento víkend prelietal okolo Zeme najväčší asteroid roka

0
137

Najväčší asteroid roka prechádzal okolo Zeme v nedeľu 21. marca.

Podľa časopisu Live Science vedci tvrdili, že veľký asteroid bude našu planétu míňať vo veľmi bezpečnej vzdialenosti bez možnosti dopadu na náš povrch. 

Obrovská vesmírna skala s názvom „2001FO32″ je široká asi 2230 stôp. Napriek tomu sa nemala dostať bližšie ako 1,25 milióna míľ ďaleko od našej planéty.

„Neexistuje žiadna šanca, že by sa asteroid priblížil k Zemi,“ uviedol vo vyhlásení NASA Paul Chodas, riaditeľ Centra pre výskum objektov blízkych Zeme (NASA). 

Asteroid bol pôvodne objavený v roku 2001 a predpokladalo sa, že jeho skutočná veľkosť je oveľa väčšia. 

Pri svojom prechode okolo Zeme bude asteroid cestovať rýchlosťou približne 77 000 míľ za hodinu. Vedci dúfajú, že z neho odstránia frekvencie, ktoré by im pomohli lepšie pochopiť jeho povrch a zloženie. 

Keď asteroid minie Zem v nedeľu o 12.03 hod. EST, bude viditeľný aj pre ľudí, ktorí nie sú odborníkmi na vesmír.

„Amatérski astronómovia na južnej pologuli a v nízkych severných šírkach by mali byť schopní vidieť tento asteroid pomocou ďalekohľadov strednej veľkosti s otvormi najmenej 8 palcov, ale na jeho nájdenie budú pravdepodobne potrebovať hviezdne mapy,“ uviedol Chodas.

Okolo planéty bude asteroid najbližšie letieť až v roku 2052.

Zdroj:

COMPLEX, 2021. Largest Asteroid of the Year Will Be Passing Earth This Weekend. [online]. [cit. 2021-03-21]. Dostupné na: https://www.complex.com/life/largest-asteroid-passing-earth

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here