Švédsko napreduje v testoch CBDC so svojou e-kronou

0
156

Švédsko urobilo niekoľko krokov smerom k vlastnej digitálnej mene centrálnej banky, ktorá sa nazýva e-krona. Sveriges Riksbank, Švédska centrálna banka, v krajine bude s týmto aktívom experimentovať.

Experiment bude zahŕňať spoluprácu medzi bankami Riksbank a Handelsbanken. Tie patria do siete retailových bánk so sídlom vo Švédsku.

V januári vypracovala banka Riksbank koncept e-krona proof-of-concept, ktorý využíva riešenie Corda. 

Čo je Corda? 

Corda je postavená pre potreby vysoko regulovaných inštitúcií. Je to blockchainová platforma novej generácie, ktorá poskytuje súkromie, škálovateľnosť a bezpečnosť, čo z nej robí platformu DLT vhodnú pre finančné služby.

Corda Enterprise ponúka základné atribúty otvoreného zdroja spolu s ďalšími obchodnými požiadavkami, ktoré by ste očakávali a vyžadovali pri licencovaní podnikového softvéru, ako napr. nepretržitá podpora, predvídateľné harmonogramy vydaní, vysoká dostupnosť a podpora priemyselných štandardných podnikových databáz.

CBDC boli horúcou témou v roku 2020. Mnohé krajiny ďalej pokračovali vo svojich snahách vytvoriť vlastnú digitálnu menu aj v roku 2021. 

Čína sa vo veľkej miere postavila na čelo, pokiaľ ide o ambície CBDC, aj keď Bahamy sa stali lídrami, keď uviedli ako prví na scénu CBDC ešte vlani na jeseň. Svoju menu označili ako „the Sand Dollar“.

Len nedávno guvernér Federálneho rezervného systému centrálnej banky Spojených štátov, Lael Brainard, vyjadril význam CBDC z hľadiska postavenia krajiny ako svetovej rezervnej meny. Ďalej dodal, že USA by mali z hľadiska udržania globálneho postavenia byť na čele.

Zdroj:

COINTELEGRAPH, 2021. Sweden moving forward in e-krona CBDC trials. [online]. [cit. 2021-05-31]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/sweden-moving-forward-in-e-krona-cbdc-trials

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here